Teneke nedir?

İnce demir levhaların kalay kaplamasıyla elde edilir. Kaplama «galvano» metodu İle uygulanır. Bundan yapılan kaplar hafiftir, çabuk yapılır, doldurulup kapanması kolaydır.

Bu yüzden ambalaj endüstrisinde çok kullanılır. Yağ, peynir, gaz, çeşitli akaryakıt maddeleri, boyalar ve konserve maddelerin büyük bir kısmı havası alınmış teneke kaplarda saklanır ve satılır. Teneke soba borusu, zeytinyağı, konserve kutuları imalinde çok kullanılır. Kalaylı olduğu için yiyecek maddelerine zararlı olmaz.

Teneke kutular içerisinde havası alınmış yiyecek maddeleri bozulmadan senelerce muhafaza edilebilir. Teneke elde etmek için ince sac haline getirilmiş çelik levhalar sıcak çekimle merdanelerden geçirilir. Sıcak teneke levha çinkoklorür eriyiğinden geçirilerek her türlü artık maddelerden temizlenir.

Daha sonra ya daldırma usulüyle veya elektrokimyevi kaplama usulü ile bu çok ince sacın üzeri kalayla kaplanır. Tenekeden daha ince saclara sanayide şamata sac da denir. Plastik maddelerin çoğalması ve fiyatlarının düşmesiyle tenekeye olan ihtiyaç nispeten azalmıştır.

Boya, yakıt, yapıştırıcı gibi maddelerin muhafazası için plastik kutular teneke kutuların yerini almıştır. Ancak konserve sanayiinde teneke henüz hakimiyetini sürdürmektedir.

Sözlükte "teneke" ne demek?

1. Yumuşak çelikten yapılmış üzeri kalay kaplı ince saç; tenekeden yapılmış (şey).
2. Bu maddeden yapılan, yaklaşık yirmi litre oylumundaki kap.
3. Bu kabın aldığı miktar.

Cümle içinde kullanımı

Teneke maşrapa.Teneke faraş.

Teneke kelimesinin ingilizcesi

n. tin

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç