Temre nedir?

Cildimiz her gün boyunca kirli havayla temas eder, otobüste, sağda solda ellerimizi değdirdiğimizde elimize geçen bakteriler elimizle yüzümüze dokunduğumuzda yüzümüze geçer. İşte bu bakteriler her türlü deri hastalığının sebebidir.

Temre; Bir cilt hastalığıdır ve ciltte büyüklü küçüklü sivilce gibi yuvarlak, kırmızı, pütürlü lekeler oluşmasına neden olur. Temre'inin görülme sıklığı oldukça fazladır.

Temre neden meydana gelir?

Halk arasında nazardan meydana geldiği düşünülsede, bilinçsizce kullanılan kozmetik ürünler ve kimyasallar tarafından cildin tahriş edilmesiyle ortaya çıkar. Güzelleşme uğruna doktora danışmadan kullanılan cilt ile uyumsuz krem ve kozmetik ürünler sebep olur. İnsan yüzündeki deri kalınlığı kişiden kişiye farklılık gösterir. Yüz derisi ince olan bir kişi peeling işlemi yapmaya kalktığında bu ona yarardan çok zarar getirecektir çünkü yüzü tahriş olacaktır. Tahriş olan yüz'e çevreden yada elimizden bakteri bulaşması bu tür hastalıkları meydana getirmektedir.

Keza aşırı sabun kullanımıda cildi tahriş ederek temre hastalığının oluşmasına yol açar.

Temre tedavisinde kullanılan yöntemler

1. İlaç tedavisi

2. Alternatif Tıp tarafından önerilen yöntemler

3. Dua

İlaç tedavisi

Öncelikle bir dermotoloğa görünmelisiniz. Dermotolog size hastalığınız ile ilgili antibiyotik ihtiva eden kremler verecektir. Bu kremleri düzgün bir şekilde aksatmadan kullanınız. Uzun bir  dönem boyunca bu kremleri kullanmanız gerekebilir.

Alternatif tıp tarafından önerilen yöntemler

Eğer ilaç tedavisinden umduğunuzu bulamazsanız alternatif tıbbın temre hastalığı için önerdiği tedavi yöntemlerinden birisini uygulayabilirsiniz. Bu yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Alternatif tıbbın temre hastalığının tedavisi için sunduğu yöntemler;

1. Erik sirkeye batırılarak sürülür.

2. Hüsnü yusuf kökleri ve sirke merhem yapılarak sürülür.

3. Hardal ve sirke maya yapılarak sürülür.

4. Kuzu kulağı ile sirke lapa yapılarak konur.

5. Sarımsak külü bal ile merhem yapılır ve sürülür.

6. Turp tohumu sirke ile lapa haline getirilip üzerine konur.

7. Günlük ve ördek yağı merhem yapılarak sürülür.

8. Mersin yaprağı kaynatılır ve birer badak içilir.

9. Manda yağı veya tavuk yağı sürülür.

10. Sedef çiceği, bal ile mayi yapılır ve sürülür.

11. Çöpleme sirke ile macun yapılarak kullanılır.

Dua

Bu her ne kadar bilimsel bir tedavi yöntemi olmasada bu dua'yı devamlı okuyanların temre hastalığından kurtulması onu önemli kılıyor. Bu yüzden bu duaya'da "temre duası" deniyor. Tedaviniz süresince bu duayı okumayı eksik etmeyin.

Kalem suresi 16-20. ayetler 7 defa okunur. Her okuyuşta 20. ayet 7 defa tekrar edilir ve temreye üflenir. Buna yedi gün devam edilir.

Temre duası; "Şeceratün cemma fi sahratin sama la asle leha sabit ve la ferau leha sabit yunusun haraca min batnil hut fedarabeha bi asahü fahterakat fahterakat"

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç