Teleks nedir?

Yayın organlarının haberleri çok daha çabuk almalarına yarayan bir araçtır. Telefon veya telgraf hattına bağlı olarak çalışır. Hattın iki ucunda da bir araç vardır.

Vericide tuşlara basılarak haber yazılır. Her tuş belli bir elektrik akımı darbesi verir. Akım hattan sonra alıcı aracın bobininden geçer. Alıcının tuşlarından birini harekete geçirir ve tuş önünden kaymakta olan kağıda o harfi yazar. Telekste karşılıklı yazışarak konuşmak da mümkündür.

Bugün dünyadaki ve Türkiye’deki haber organlarının çoğunluğu bu araçtan yararlanmaktadır. Teledaktilolarla birbirine bağlanan abonelere kendi aralarında telgraf muhaberesi yaptırılabilen bir servis. Avrupa’da 1930’ların başında görülmeye başlayan teleks, kısa zaman sonra milletlerarası haberleşme için kullanılmaya başlandı.

Özellikle hızla yayılan teleks sistemi, günümüzde hemen hemen her ülkede mevcuttur. Teleks servisi, telefon sistemine benzer, ancak konuşmanın yerini burada makina tarafından basılmış mesajlar alır. Basılmış belgeler, özellikle teleksin iş dünyasında yaygın kullanılmasını sağlamaktadır.

Ayrıca diğer bir husus telekste mesajın karşı tarafa makinenin başında herhangi bir kimse olmadan da iletilebilmesidir. Bu bilhassa aralarında zaman farkı olan yerlerin haberleşmesinde çok faydalıdır. Telekste kullanılan teledaktilo, normal daktiloya benzer klavyesi mevcut olup, kullanımında uzaktaki bir teledaktiloya iletilip, yazılı hale çevrilebilecek elektrik sinyalleri doğurur.

Mesajlar, beş birimlik kodla, dakikada 67 kelime olarak gönderilir. Kullanımı otomatik, yarı otomatik ve elle gerçekleştirilebilir. Otomatikte herhangi bir ara operatöre ihtiyaç duyulmaz. Yarı otomatikte kullanılan teleksin santralinde bir operatör ve elle olan kullanımdaysa bu operatöre ilaveten, varış yerinde de bir operatöre ihtiyaç gösterir. Ücret, kullanılma zamanına ve uzaklığa göre tahakkuk ettirilir.

Sözlükte "teleks" ne demek?

1. Telsizle, teleme uzaktan haber yazdırma düzeni, uzyazım.

Teleks kelimesinin ingilizcesi

n. telex
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç