Teleferik nedir?

Havada çalışan bir taşıt aracıdır. İki nokta arasında gerili bir tele makaralarla asılı olan teleferik kulübesi, ya bu telin çekilmesiyle veya makaraların dönmesiyle tele asılı olarak gidip, gelir. Kulübe elektrik motoru ile çalışır. Daha çok dağlık bölgelerde, yüksek zirvelere çıkmaya yarar.

Özellikle İsviçre'de teleferik sistemi çok gelişmiştir. Dağ sporları yapanlara büyük kolaylıklar sağlar. Tarihçiler eski çağların Aztek, Maya, Mısır gibi ileri medeniyetlerinde bugünkü teleferiğe benzer vasıtaların kullanıldığını tespit etmişlerdir. Bunların arasında, kolla çevrilerek ilerleyenler olduğu gibi gelişmiş tipleri de vardır.

Ancak çeşitli zorluklar sebebiyle 1800 senelerine kadar hakiki manada bir teleferik sistemi kurulamamıştır. Elektriğin keşfedilmesiyle teleferiğin yaygınlaşması mümkün olmuştur. Aynı zamanda ilk uzun mesafeli hat (74 km) olan teleferik hattı 1919’da Kolombiya’nın La Dorada bölgesinde inşa edilmiştir. Teleferikle ilk yolcu taşıma ise 1929’da Almanya’da Freiburg şehri-Schavn İnsland Dağı arasında yapılmıştır.

teleferik

Sanayinin ilerlemesi, gelişmiş teleferik sisteminin ortaya çıkmasına imkan tanıdı. 1951’de Irak’ta Dicle Nehri üzerinde yapılan böyle bir hat, bir defada 4032 ton yük taşıyabilmektedir. Türkiye’de ise, ilk teleferik hattı 29 Ekim 1963’te Uludağ’da faaliyete geçmiştir. Bursa’nın güneydoğusundaki Teferrüç istasyonundan sırayla Kadıyayla ve Sarıalan istasyonlarına çıkan hatta kullanılan kabinler kırkar kişi taşımaktadır.

Memleketimizin ikinci teleferiği olan Balçova teleferiği ise 24 Mart 1981’den beri yirmişer kişilik kabinlerle hizmet vermektedir. Günümüzde mevcut olan teleferiklerin en uzunları Kiristineberg-Boliden (İsveç: 96,5 km), Comilog (Kongo: 78 km), La Dorada (Kolombiya: 74 km), Massus-Asmara (Eritre:73 km)dır. Yükseklikleri deniz seviyesinden fazla olan mühim teleferiklerse Mürrin-Schildhorn (İsviçre: 6632 m), Aigulle de Midi (Fransa: 3802 m) ve Mérida (Venezuella: 3000 m)dir.

Dünyanın en hızlı teleferiği de (40,64 km/saat), ABD’nin New Mexico eyaletinde Sand-peat’ta çalışmaktadır. Teleferiğin çalışması: Normal bir teleferik genelde üç basit kısımdan müteşekkildir. Bunlar; teleferiğin asılı olduğu halat, halata hareket veren bocurgat makinası ve teleferik kabinidir. Halatlar düz bir hat üzerinde bulunan iki istasyonu her 500 m veya her 1 km’de bir yerleştirilmiş pilonlar vasıtasıyla birbirlerine bağlarlar.

Bocurgat da, elektrik veya dizel motoruyla çalışan, hattın bir yanından aldığı halata kuvvet vererek öbür yanına aktaran gelişmiş bir çıkrık makinasıdır. Teleferikler çalışma sistemi bakımından ikiye ayrılır. Tek halatlı denilen birinci türde teleferik tek bir hareketli kabloya bağlıdır. İki halatlıdaysa birinci halat kabinin ağırlığını çekerken ikincisi hareketi temin eder. Tek halatlı bir teleferik bir tonluk bir yükle bir dakikada 183 m gidebilir.

İki halatlı bir teleferik ise beş tonluk bir ağırlığı aynı hızla taşıyabilir. Hat gidişli-gelişli ise her bir tarafa aynı sayıda kabin konması halata istenilen gerginliğin verilmesini mümkün kılar. Yolcu taşıyan teleferikler, ticari gayeli olanlardan fazla farklı değildirler. Büyük yolcu teleferikleri 120 kadar yolcu taşıyabilirler. Ancak bunlarda diğer teleferiklere ilave olarak acil durum motorları, yangın söndürücüler ve özel frenler bulunması mecburidir. Venezüella, İsviçre gibi memleketlerde teleferiklerin zeminden 300 m’den fazla yükseldiği yerlerde teleferiklere paraşütler de konulmaktadır.

Teleferiklerin çok yaygınlaşmasının en mühim sebebi bu vasıtanın coğrafi engellerden etkilenmemesidir. Kara ve demiryolunun kurulamadığı, hava vasıtalarının da inemediği yerler için son derece, münasip bir vasıtadır. Üstelik son derece ucuzdur. Tek kusuru yavaş gitmesidir. Birçok kişinin teleferiğe, yüksekten aşağıyı seyretmek için bindiği düşünülürse, bu da kusur değil avantaj olur. İtalya, İsviçre ve ABD’de sırf bu gayeyle yapılmış teleferikler mevcuttur.

Sözlükte "teleferik" ne demek?

1. Birbirinden uzak iki yer arasında, havada gerilmiş bir ya da birkaç kablo üzerinde kayarak devinen asılı taşıt.

Cümle içinde kullanımı

Ayrıca bir de teleferik var ama o her tarafa işlemiyor.
- H. Taner

Teleferik kelimesinin ingilizcesi

n. ropeway, lift, cable car, rope railway, telpher
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç