Tel nedir?

Madenlerin ince iplik haline getirilmiş şeklidir. Endüstride birçok çeşitleri kullanılır.

Genellikle ikiye ayrılır. Birinciler mekanik dayanıklıkları ile yararlı olurlar. Asansörü taşıyan teller gibi. İkinci tip teller hem ağırlık taşır, hem de iplik gibi kullanışlıdır. Somya yayları, piyano ve keman telleri de bu türdendir. Elektrik telleri ise elektrik akımının İletilmesine yarar. Üzerleri yalıtkanla kaplı tellere ise kablo denir.

Bugün endüstride en çok çelik ve karışımlarından tel yapılmaktadır. Halatlar ince tellerin bir saç örgüsü gibi birbirine sarılmasından meydana gelir. Böylece kopma mukavemeti aynı kesitteki aynı malzemeden yapılmış bütün metal çubuktan daha fazla olur.

Çelik halatlar vinçlerde, asma köprülerde, enerji nakil hatlarında bakır veya alüminyum malzeme şeklinde kullanılır. Çelik halatların mukavemetleri yanında bükülebilirliğinin de fazla olması ayrıca büyük bir avantajdır. Halatlar tamburlara, makaralara sarılarak muhafaza edilir ve bu şekilde kullanılır.Teller dış tesirlerden korunmak üzere bazen çeşitli koruyucu maddelerle kaplanır.

İnce bakır tellerden meydana gelen teller yalıtkan maddelerle kaplanırsa kablo denilen ve sanayide çok kullanılan bir tel türü elde edilmiş olur. Çok muhtelif kesit ve özelliklerde kablolar maksatlarına uygun yerlerde kullanılmaktadır.Tel, metallerin soğuk çekme metoduyla imal edilir.

Kesiti imal edilecek telden daha büyük olan metal çubuk döner kalıplardan geçirilerek çekilir. Kalıp çapına uyacak şekilde tel elde edilir. Daha ince tel elde etmek için seri halde gittikçe çapları küçülen kalıplardan çekilerek makaralara sarılır. Çok ince tellerin yapılışında kalıp olarak elmas kullanılır.

Sözlükte "tel" ne demek?

1. Türlü metallerden yapılmış, kopmaya karşı bir direnç gösteren ince uzun nesne; telgraf sözcüğünün kısaltması.
2. Bu nesneden yapılmış ya da bu biçimde olan.
3. Kimi organizmaların demet durumundaki oluşumunu meydana getiren ipçiklerin her biri, lif.

Cümle içinde kullanımı

Gelin teli. Telgraf teli.

Tel kelimesinin ingilizcesi

adv. wire, wiry
n. string, fiber, fibre, chord, thread

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç