Tekvando nedir?

Uluslararası adı ile Tekvando, çıplak el ve ayakla yapılan, bir uzak doğu savunma sanatı ve sporudur.

600'lü yıllarda ortaya çıkan ve Kore kökenli bir spor olan Tekvando, "Ayak Sistemi" ve "Yumruk Metodu"'nun zamanla bir araya getirilmesi sonucunda şimdiki halini almıştır. Tekvando kelimesi, Korece Tae (tekme), Kwon (yumruk) ve Do (doğruluğa giden yol) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

Tekvando sporunda güçten ziyade hız çok daha önemlidir. Tekvando müsabakalarında rakibin tekniğinden kaçmak yerine, tekniği boşa çıkarıp ya da gard alarak etkisiz kıldıktan sonra karşı hamle yapılması esastır.

Tekvando Kuralları

Tekvando müsabakalarında amaç, rakibi yaralamak ya da sakat bırakmak değil, rakipten daha fazla puan almaktır. Bu nedenle, en sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı dövüş sporlarından biri tekvandodur. Tekvando maçları 2'şer dakikalık 3 devreden oluşur. Devre aralarında 1'er dakika dinlenme molası verilir.

Tekvando maçları sporcuların birbirlerine ve hakemlere selamı ile başlar ve biter. 3 raundun sonunda eşitlik olması durumunda, üçüncü raundun sona ermesinden sonra bir dakikalık dinlenme süresi verilir ve daha sonra altın vuruş olarak adlandırılan son vuruşun yapılacağı iki dakikalık dördüncü raunt yapılır.

Tekvando'da kuşaklar

Tekvando'da, tecrübe ve ustalığı belirtmek üzere kuşaklar kullanılır. Bu kuşaklar sırayla, beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı, siyah renklerdedir. Derecelendirmeyi kolaylaştırmak için, her iki kuşağın arasında bir de ara kuşak bulunur. Bu ara kuşak, öncesindeki ve sonrasındaki kuşakların rengiyle anılır. Sarı-yeşil kuşak, kırmızı-siyah kuşak gibi.

tekvando

4 ayda bir kuşak sınavı yapılır, başarılı olanlar bir üst kuşağa geçerler. Başarıya göre ara kuşakları atlayarak yükselmek de mümkündür. Örneğin, sarı kuşak sınavına giren bir sporcu eğer üstün başarı gösterirse sarı-yeşil kuşak alabilir. Kuşakların en üstü siyah kuşaktır. Siyah kuşaktan sonra yeni kuşak alınmaz.

Bunun yerine siyah kuşağın derecelerini belirtmek üzere Dan alınır. Bunlar 1.Dan, 2.Dan, 3.Dan, 4.Dan, 5.Dan, 6.Dan, 7.Dan, 8.Dan ve 9.Dan'dır. Her Dan derecesi arasında belli bir bekleme süresi vardır. Bu süre Dan derecesi kadar yıldır. Örneğin, 3.Dan olan birisi 4.Dan'a geçmek için 3 sene beklemek ve ardından bir imtihana girmek zorundadır. Tekvando eğitimi, kişiye; kendine güven,soğukkanlılık,fedakarlık ve alçak gönüllülük öğretir.

Tekvando'da yasak olan eylemler

• Belden aşağıya vurmak,Yüze ve kafaya yumruk atmak,
• Rakibin arkasına ya da sırtına vurmak,Rakibi tutmak, itmek ya da çekmek,
• Çizginin dışına çıkmak,
• Rakibe çelme takmak,
• Kasıtlı olarak yere düşmek.

Bu hareketleri yapan sporcu uyarı cezası alır. Kural dışı hareketler yapmakta ısrar eden, kafa atan, yere düşen sporcuya vuran, ya da ayrıl komutuna rağmen rakibine vurmaya çalışan sporcu eksi puan alır. 3 eksi puan alan sporcu hükmen yenik sayılır.

Sözlükte "tekvando" ne demek?

1. El ve kol vuruşlarından çok, ayak ve tekme tekniklerine önem veren, uzakdoğuya özgü döğüş sanatı.

Tekvando kelimesinin ingilizcesi

taekwon do.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç