Tekir nedir?

Sularımızda yaşayan, boyu 10-15 santim civarında bir balıktır. Barbunyaya benzerse de, onunla hiç bir ilgisi yoktur. Daha yassı ve küçük, üstü de pulludur.

Kırmızımtrak bir rengi vardır. Barbunya kadar lezzetli değilse de, yine makbul balıklardandır. Vücut yuvarlak olup, başın altında bir çift bıyık bulunur. Büyük olan başın uzunluğu, yüksekliğinden fazladır ve baş profili eğimlidir. Birinci sırt yüzgecinde boyunca sarı ve kırmızımsı renkli bantlar bulunur.

Barbunya burnunun oval, kafasının daha uzun, ağzın göz hizasına ulaşmayışı, göz çukuru altında sadece iki adet pulbulunuşu, vücudun alt yanından uzunlamasına sarı bantlar ve birinci sırt yüzgecinde siyah noktalar olması ile ayrılır.

Genelde 15 ila 25 cm arasında olup nadiren 40 cm'ye kadar çıkar. Ortalama ağrlığı 50-75 gram civarındadır. Bu türler mullide ailesinden olup Akdeniz, Ege ve Marmara'da yaygın halde bulunur. Yaşam ömrü 9-10 yıl gibi saptanmıştır. Bu türlerin yumurtlama yaşı net olarak ikidir.

tekir

Kumluk, çamur veya taşlık kıyı kesimlerinin 3 m'den 100 m'ye kadar derinlerinde gidip gelerek yaşar. Diplerdeki kabuklular, böcekler ve diğer canlılarla beslenir. Yaz aylarında üreyip yapışkan yumurtalarını 10 - 60 m. derinlere bırakır.

İkinci yaşlarından sonra verimli şekilde üreme yapar, İlkbahar, Yaz ayları üreme dönemidir. Sığ sularda dipte yumurtlarlar. Üreme sıcaklığı 23-25 derece arasıdır. Kış aylarında bu balıklar derin sulara çekilir, 25-300m derinliklere kadar yayıldıkları gözlenmiştir. Zıpkınla avında da özellikle iri olanları tercih edilen avlar içerisindedir.

Etinin lezzeti Eski Roma çağlarından beri namlıdır. Bol avlanılan, ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Dört mevsim yenebilecek bu balığın en lezzetli zamanı, aynen Barbunya'da olduğu gibi Temmuz-Ekim ayları arasıdır. Tavası ve kağıt kebabı çok güzel olur.

Sözlükte "tekir" ne demek?

1. Postu siyah çubuklarla ve beneklerle süslü, külrenginde ya da boz olan (kedi).
2. Barbunyaya benzeyen bir balık (mugil surmulletus).

Cümle içinde kullanımı

Annem tekir kedinin bir yavrusunu bana ayırmıştı.
- A. Gündüz

Tekir kelimesinin ingilizcesi

adj. tabby
n. tabby, tabby cat, mullet

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç