Tecvid nedir?

Tecvid; kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'in nasıl okunması gerektiği, okunurken uyulması gereken kuralları gösteren bir ilimdir.

Kıraat ilmi içinde yer alır. Tecvid kelimesi "cewede" kökünden gelip kelime anlamı "bir şeyi güzel yapmak, süslemek, hoşça yapmak" tır. Cewde Arapça’ da kalite demek olur ki, bir şey çok güzel olduğu zaman kullanılır.

Aşir okumasında tertil denilen usul uygulanır. Hatim ve namazda tedvir hızlı okuma yapılır. Çok hızlı okumaya "hadr" denir. Fakat hızlı okuma veya yavaş okuma, tecvid kurallarını kusursuz yerine getirmekle yapılır. Hızlı okunduğunda tecvid kurallarında eksiklik olmamalıdır.

Tecvid'in amacı nedir?

Tecvidin amacı Kur’an kelimelerini Hz. Peygamber’den (s.a.v) alındığı şekliyle muhafaza etmek ve Kur’an tilavetinde hata yapılmasını önlemektir.

Tecvid hangi konuları kapsar?

1. Harflerin çıkış yeri

2. Harflerin Sıfatı

3. Harflerin uzun veya kısalığı

4. Harfleri birleştirme ve ayırma

5. Harflerin kalın ve ince vurguları

Mucevvid kime denir?

Kur'an-ı Kerim' i çok güzel ve kuralına göre okuyan insana denir. Mucevvid "Kuran'ı okumasıyla güzelleştiren" manasına gelir.

Terim manası ise harfin hakkının verilerek çıkış yerine göre, her zaman onda bulunan, yani harften ayrılmayan, belirtilmediğinde genellikle namazın bozulduğu gerekse değişikliğe uğrayan başka bir değişle; harften kalktığında harfin zatını değiştirmeyen, namazın bozulmasına neden olmayan sıfatların hakkı verilerek Kur'an-ı Kerim'in okunmasıdır.

Tertil nedir?

Kuran'ın tecvid usullerini tam uygulayarak ağır okumak demektir.

Türkiye'de okutulan tecvid kitabı

Türkiye'de okutulan en meşhur tecvid kitabı "Karabaş Tecvidi" dir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç