TDS nedir?

TDS, ingilizce bir kelime olup "Total Dissolved Solids" yani toplam çözünmüş katı madde miktarı anlamına gelmektedir. Su içerisinde çözünmüş katıların varlığı ile ilgili maddesel olarak bize bilgi verir. Söz konusu katılar sudaki tuzlar, metaller, mineraller ve katyon, anyonlardan oluşmaktadır. TDS değeri suyun yumuşaklığıyla ve içme suyu arıtma cihazının performansıyla doğrudan bağlantılıdır. Su içerisinde TDS ne kadar yüksek ise o kadar çok yabancı madde var demektir. TDS miktarının yüksekliği bizim dezenfeksiyon uğraşımızı artıracağı gibi suyumuzun mat görünmesine de sebep olacaktır.

TDS' yi etkileyen faktörler neleridr?

Çevre,
Rüzgar,
Yağmur ve kar;
Havuz kimyasalları,
Bütün ilave edilen ilaçlar,
Yüzücüler,
Ter, idrar, krem, parfüm, sabun gibi.

TDS nasıl ölçülür?

Ölçmesi elektronik ölçüm cihazlarıyla yapılır. Bu cihazlar iletkenliği yoluyla TDS'nin değerini tespit ederler. Herkezin böyle bir cihaza sahip olması elbetde beklenemez, bu nedenle havuzcunuz sizin için bunu ölçebilir. Test son derece basit olup, 1-2 dakika sürer ve havuzunuzda yada havuzcunun dükkanında kolayca yapılabilir.

TDS nasıl düşürülür?

Önce kum filtrenizin elden geçmesi gerekebilir. Bazen aşınmış veya taşlaşmış filtre kumu yeterli arıtma sağlamaz. Eğer kumun değişmesi gerekirse, zeolit filtre minerali tavsiye edilir; kuvars kuma göre çok daha ince ve küçük maddeleri tutabilir ve iyon değişimi ile bazı metalleri ve mineralleri absorbe eder. Suda bulunan çözünmüş maddeler yok olmadığı için, TDS'nin düşürülmesi amacı ile suyunun bir kısmının atılıp taze su ile doldurulması gereklidir.

TDS metre nedir?

Cihaz verimini ölçebilmek için TDS metre denilen TDS ölçüm cihazları geliştirilmiştir. El tipi TDS metreler reverse osmosis cihazı olanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Burada çeşme suyundan numune alınarak TDS miktarı saptanır, cihazın çeşmesinden alınan su ile de ikinci TDS değeri tesbit edilir. Çeşme suyu TDS değerinden cihaz çeşmesindeki TDS değerini çıkarıp çeşme suyundaki TDS değerine böldüğümüz vakit cihazın verimini bulmuş oluruz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç