Tcs nedir?

1) İlk olarak kelime anlamına bakalım. İngilizce’deki “Traction Control System” kelimelerinin baş harflerini (TCS) temsil eder. Türkçe karşılığı ise “Çekiş Kontrol Sistemi” dir.

Yazımızın başında belirttiğimiz ASR ifadesi ise Almanca “Anti Schlupf Regelung” kelimelerinin baş harflerini temsil eder. Bu da Türkçe’ye “Anti Patinaj Sistemi” olarak çevrilebilir.

Bazı otomobil firmalarına göre adı farklılık gösteren “Patinaj Kontrol Sistemi” prensip olarak aynı şekilde çalışırlar.

2) 1992 yılında uygulamaya konulan Büyük Öğrenci Projesi, Türk Cumhuriyetleri ve Türk Toplulukları ile yapılan işbirliği anlaşmaları, protokoller, mutabakat zabıtları, daimi komisyon kararları ve değerlendirme kurulu kararları ile öğrencilerin lisans ve lisansüstü bursluluklarına esas teşkil eden şartnameler çerçevesinde yürütülmektedir.

Büyük Öğrenci Projesi kapsamındaki ülkelere her yıl; yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'ye gelişleri ve öğretim kurumlarına kabulleri ile ilgili esasları belirleyen Değerlendirme Kurulu tarafından kontenjan tahsis edilmektedir. 1994 yılından itibaren lisans kontenjanlarına, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet tarafından yapılan "Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) ile öğrenci seçilmektedir. TCS halen Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Romanya, Tacikistan, Türkmenistan, Kırım, Kosova, Tataristan' da düzenlenmektedir. Sınav düzenlenmeyen ülke ve topluluklardaki öğrenci seçimi ise bu ülkelerde bulunan dış temsilciliklerimizden bir üyenin de katıldığı Seçici Kurullarca yapılmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç