TCA nedir?

TCA trichloroacetic acid'in kısaltmasıdır. C2HCI3O2 kimyasal formülüne sahip bu asit, asetik asitin (acetic acid) klorla tepkimeye sokulmasıyla elde edilir. Genellikle sağlık ve kozmetik uygulamalar için kullanılır.

Triklorasetik asit kısa adıyla TCA, cildi soyma için kullanılan kuvvetli bir kimyasal asittir. Bundan dolayı cilt problemleri için TCA peeling kullanılır. TCA güçlü bir asittir, bu yüzden kullanılırken %10 ve %50 arasında inceltilerek kullanılır.

Bu da cildin aşırı tahriş olmasını önler. TCA diğer peeling türlerine göre çok daha pahalıdır.

Peeling nedir?

İnsan yüzü tıpkı el ve ayaklar gibi gün içerisinde kire, toz maruz kalmaktadır. Deri üzerinde bir doku oluşturan bu kirler gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumunada yol açmaktadır. Cilt gün içinde yıpranmakta ve solgun ve donuk görünmektedir.

İşte Peeling; solgun ve donuk görünen ciltleri eski haline kavuşturmak, deriyi canlandırmak, sivilce izlerini yok etmek, cildi gençleştirmek, görünüşü iyileştirmek için belirli türde kimyasal solüsyonların yüze uygulanması olarak tanımlanabilir.

Tca Peeling nedir?

Triklorasetik asit kısa adıyla TCA, cildi soyma için kullanılan kuvvetli bir kimyasal asittir. Bundan dolayı cilt problemleri için TCA Peeling kullanılır.

TCA güçlü bir asittir, bu yüzden kullanılırken %10 ve %50 arasında inceltilerek kullanılır. Buda cildin aşırı tahriş olmasını önler. TCA diğer peeling türlerine göre çok daha pahalıdır.

TCA Peeling nasıl yapılır?

Yüze bir sargı tatbik etmeye de gerek yoktur, yüz görünümünde değişiklik olmadan kişi hemen kalkıp gidebilir. Ertesi gün yüz derisi koyulaşacak (atılacak deri koyulaşır) ve bir kaç gün sonra da soyulma başlayacaktır. İlk haftası dolarken hemen tüm yüz soyulmuş ve alttan yeni ve pürüzsüz bir deri çıkmış olur.

Bu yeni ve parlak cilt, adeta bebek cildi gibi bakıma muhtaçtır. Doktorunuzun önereceği kremlerle bu dönemde cildinizi korumanız uygun olacaktır. TCA peeling ile ‘Cilt Yenileme Tedavisi’ hemen her kadının yıllık olarak yaptırması gereken bir cilt bakımı şeklinde düşünülmelidir.

Ayrıca bkz. peeling.nedir.com

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç