TBT nedir?

Açılımı Throwback Thursday olan TBT, instagram uygulamasında geçmişten bir güne, eskilere dair fotoğraf yüklemek isteyenlerin kullandığı bir etikettir.

Kelime anlamı olarak Perşembe günü gerçekleştirilmesi gerektiği izlenimi veren TBT'nin, aslında bir deyim olduğu ve "Ne günlerdi" tarzında bir ifade ortaya çıkardığı düşünülmektedir.

Bu etiket ile İnstagram üzerinden saniye başına 5 fotoğraf paylaşıldığı ve toplamda 335 milyon 71 bin(an itibariyle) TBT etiketli fotoğrafın bulunduğu görülmektedir. Geçmişe ait fotoğraf yüklemek istediğinizde #throwbackthursday veya kısaca #tbt kullanabiliyorsunuz.

Neden perşembe? Kimse bilmiyor, çok fazla anlam da içermiyor. 2011 yılında ortaya çıkan TBT, 2012 yılında popüler olmuş ve 3 yıldır popülerliğini koruyor. Perşembe günü için yapılan TBT'ye rakip olarak Cuma günü için #FlashbackFriday hashtagi çıkarılmış olsa da bu hashtagin başarılı olmadığını bilinmektedir.

Ancak #tbt'nin doğuşu hakkındaki rivayetler; yabancı  müzik gruplarının, ünlü simaların, televizyoncuların sosyal medyada geçmişte neler yaptıklarına dair nostaljik paylaşımlarını bu hashtag'le  paylaştıkları yönündedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç