TBM nedir?

TBM, "Tıklama başına maliyet" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İngilizce'de "Cost Per Click" anlamına gelmektedir. TBM; Reklam yayıncılarının sitede yayınladıkları reklamlara ziyaretçiler tarafından tıklandığında, bunun reklamverene olan toplam maliyetini ifade etmek için kullanılan bir online reklamcılık terimidir. TBM oranları her zaman aynı olamamaktadır. TBM oranlarının değişmesi çeşitli sebeplere bağlıdır.

Reklamveren için daha yüksek TBM daha fazla maliyet demektir, reklam yayıncısı için ise daha az ziyaretçiden daha fazla para kazanma imkanı demektir. Reklam yayınlayan sitede reklamveren'in reklamlarına tıklanması karşılığında verilecek olan ücrettir. Reklam yayınlayan için kazanç, reklamveren için bir maliyettir. TBM'nin en önemli özelliği sitenize trafik çekmek için en hızlı yollardan birisi olmasıdır.

Hazırlanan bütçeler sayesinde belirli günlerde yada saatlerde reklamlar yayınlarak ziyaretçi yada müşteri çekilir. TBM dalında çalışan en önemli reklam şirketi "Google Adwords" tür. Kelime bazlı tıklama başına maliyet hesabına dayalı reklam gösterimi imkanıyla tüm dünya'da reklamverenlerin kullandığı en önemli tbm reklamcılık servistir.

TBM

TBM teklifi verme yönteminin kullanıldığı kampanyalarda, bir maksimum tıklama başına maliyet teklifi veya kısaca "maks. TBM" belirlersiniz. Maks. TBM, reklamınıza yapılan bir tıklama için ödemek istediğiniz en yüksek tutardır. Maks. TBM; Bir tıklama için ödeyeceğiniz en yüksek tutardır. TBM fiyatlandırması bazen tıklama başına ödeme (TBÖ) olarak da bilinir.

TBM oranından kazanç hesaplaması

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz üzere bir reklam yayıncısının istatistikleri yer almaktadır. Bir reklam yayıncısının kazancı  Reklama Tıklanma sayısı * TBM oranına göre hesaplanır.

TBM oranları neye göre değişir?

1. Reklamverenin bütçesine göre,

2. Reklam yerleşimine göre,

3. Zaman aralığına göre,

4. Site içeriğine göre,

5. Bölge veye şehirlere göre dar bir alanda reklam verilmesi sonucunda,

6. Yaşadığınız ülkeye göre,

7. Ziyaretçi kalitenize göre değişebilmektedir.

TBM reklam modelleri

1. Banner reklam

2. Text reklam

Gerçek tıklama başına maliyet nedir?

Gerçek tıklama başına maliyet (gerçek TBM), bir tıklama için ücretlendirilen nihai tutardır. Genellikle maksimum tıklama başına maliyet (maks. TBM) teklifinizden daha az (bazen çok daha az) bir tutarda ücretlendirilirsiniz. Gerçek TBM genellikle maks. TBM'den daha azdır, çünkü AdWords açık artırmasında ödeyeceğiniz en yüksek tutar, reklam konumunu ve reklamınızla birlikte gösterilen site bağlantıları gibi reklam biçimlerini korumak için gerekli olan minimum tutardır.

Geliştirilmiş tıklama başına maliyet nedir?

Geliştirilmiş TBM, web sitenizde satış veya dönüşümle sonuçlanma olasılığı yüksek tıklamalar için teklifinizi yükselten bir teklif verme özelliğidir. Reklam bütçenizden daha iyi bir şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

Güvenilir ve yüksek ödeme yapan tbm firmaları

1. Google Adsense

2. Media.net

3. Infolinks

4. Chitika

5. Bidvertiser

6. TribalFusion

7. Sitescout

8. Clicksor

9. Exit Junction

10. Kontera

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç