Tayfun nedir?

Çok şiddetli esen bir rüzgardır. Buna kasırga da denir. Tayfunun hızı saniyede 30 metreyi bulur, hatta geçer. Rüzgarların şiddetini gösteren derecelemeye göre tayfun 12 derecedir ve en şiddetlisi sayılır.

Daha çok sıcak ve tropikal bölgelerde görülen tayfunun ağaçları köklerinden yıktığı, evleri, araçları çökerttiği görülmüştür. Tayfunlar güney yarım kürede saat ibresi yönünde ve ocak-mart ayları arasında kuzey yarım kürede ise saat ibresinin tersi yönünde ve temmuz-ekim ayları arasında meydana gelir.

Tayfun, Çince Tai-gung (büyük kasırga) kelimesinden gelir. Eğer bilimsel bir dille ifade etmemiz gerekirse karşılığı tropikal siklondur. Tayfunlar 80ile 800 km. arasında değişen dev burgaçlardır. Tayfunların dünya üzerinde oluştukları koordinatlar; yaklaşık 5 ile 30 derece enlemler arasındaki denizler üzerinde olurlar. Tabii bu doğa olaya karalarda da etkisini gösterir.

Dünyanın güneş ışınlarını farklı açılardan alması, karalar ve denizlerin farklı oranda ısınması tayfunların oluşmasına neden Rüzgarın saatte ki hızı 160 km.’ye ulaşır. Okyanus üzerinde oluştukları için fazla miktarda nem yükselirler. Ve geçtikleri yerde bol yağış bırakırlar. Yeryüzü şekilleri tayfunun şiddetini artırır ya da azaltırlar.

Mesela Mississipi, Ganj gibi nehirlerin üzerinden geçiyorsa şiddeti daha da artar. Genellikle Uzak Doğu Asya’da görülmektedir. Çin, Japonya ve Filipinlerde birçok tayfun vakası meydana gelmiştir. 1906 yılında Hong Kong’da 10 000 kişinin, 1959 yılında Japonya’da Vera tayfununda 4.464 kişinin, 1991 yılında Orta Filipinler’de 3.000 kişinin yaşamlarını yitirdikleri tayfunlar büyük çaplı yaşanan tayfunlara örnek olarak gösterilebilir.

Sözlükte "tayfun" ne demek?

1. Büyük okyanus'ta ve çin denizi'nde görülen güçlü tropikal siklon.

Tayfun kelimesinin ingilizcesi

n. typhoon
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç