Tarak

Saç, sakal veya hayvan kıllarını açıp düzeltmekte kullanılan dişli bir alettir. Tarak çok eski zamanlardan beri kullanılır. En ilkel çağlara ait, hayvan kemiklerinden yapılmış, tarak olarak kullanıldığı sanılan dişli eşyalar ele geçmiştir.

Eski Mısır ve Romalılar zamanında ise artık kemik, fildişi ve madeni taraklar yapılıyordu. Türkiye'de de bir zamanlar en çok fildişi tarak kullanılmıştır. Sabahları uykudan kalktıktan sonra yaptığımız günlük temizlenme, süslenme işleri arasında taranma da vardır. Bir insan ister şehirde, ister kasabada, ister köyde yaşasın saçı başı dağınık dolaşamaz. Bugünün insanları, kadın da, erkek de, tarak kullanmadan edemezler.

Tarak, insanların binlerce yıldan beri kullandığı bir süslenme eşyası-dır. İlk taraklar tahtadan, kemikten, boynuzdan yapılırdı. Bu ilk taraklar kaba-saba, dişleri kalındı. İnsanlar uygarlaştıkça, zevkleriyle birlikte kullandıkları tuvalet eşyaları, bu arada taraklar da değişip inceldi.

Bugün tarak fabrikalarda çok kolaylıkla yapılır. Bir parçadan iki tarak çıkarılır. Birinin boş yerlerini öbürünün dişleri dolduracak şekilde kesilir, ortadan ayrılınca iki tarak elde edilir. Makina ile günde 5-10 bin tarak kesilebilir. Tarak çeşitli maddelerden yapılır. Eskiden, olduğu gibi, bugün de kemikten, tahtadan tarak yapılırsa da en çok plastik maddeler kullanılır. En iyi taraklar kemik, tik ağacı, fildişinden yapılanlardır. Bu taraklar çok dayandığı gibi, saçı da daha iyi tararlar.

Bugün kullanılan tarak çeşitlerinin başlıcaları şunlardır:

Saç tarakları: Kadınların, her gün kullandığı bu taraklar çeşitli boyda, kalınlıkta, biçimde olurlar. Genel olarak tek taraflıdırlar, kalın-ince dişleri vardır. Kalın dişler karışık saçları açmak, ince dişler de daha iyi yatırıp düzeltmek için kullanılır. Bu taraklar fildişinden, kemikten, çeşitli plastik maddelerden yapılır.

Süs tarakları: Kadınların süs için saçlarına taktığı bu taraklar çeşitli biçimlerde olur. Üzerinde süsler, taşlar vardır. Süs tarakları ile baş da taranır. Bugün, bu taraklar çok az kullanılmaktadır.

Hamam tarakları: Çift ağızlı, sık dişli olan bu taraklar, yıkanma sırasında, kepekleri iyice çıkarmak için kullanılır. Kemikten yapılanları dayanıklı olur.

Saçlarımızı bakımlı, temiz ve düzgün tutmak için tarağa ihtiyacımız büyüktür. Bu küçük araç, yalnız saçımızı düzgün, güzel göstermeye yaramaz, ayrıca saçlarımızın sağlığını koruyarak onların dökülmelerini de önler. Sık sık taranan saçlar parlak olur. Aralarındaki toz, kir, kepek tarama ile kıllardan ayrılır.

Saç dipleri sürekli taramalarla kepekten kurtulduğu gibi, kuvvetlenir de. Bu bakımdan saçlarımızı tarayıp düzeltmemizin, saç sağlığını koruması bakımından önemi vardır. Taraklar temiz tutulmalıdır. Taramadan sonra dişlerin arası kir, yağ bağlar. Kirli bir tarakla taranan saçlar, temizleneceğine, kirlenir. Bunun için en az haftada bir defa ılık sabunlu suyla, fırça ile temizlemelidir.

Tarakları alkole batırarak da temizleyebilirsiniz. Yalnız, bazı plastik maddeler alkolde eridiğinden bu usul ancak kemik taraklar için kullanılabilir. 3-4 dakika alkol (ispirto) içinde bırakacağınız kemik taraklar hem iyice temizlenir, hem de mikropları ölür. Saç taramanın bazı kuralları vardır. Genel yerlerde, zorda kalmadan saç taramak görgü kurallarına uygun düşmez. Hele erkeklerin sokakta, trende, vapurda tarak kullanmaları hiç de doğru bir davranış değildir.

Sözlükte "tarak" ne demek?

1. Saçların, sakalın, hayvan tüylerinin karışıklığını gidermeye ya da kadınların saçlarını tutturmaya yarayan dişli araç; kimi kuşların başında bulunan yelpaze biçiminde tepelik.
2. Bahçıvanlıkta toprağın taşını ayıklamak için kullanılan, ucu bu biçimde olan araç; (suda yaşayan hayvanlarda) solungaç.
3. Dokuma tezgahlarında, dişleri arasından arış ipliklerinin geçtiği tarak biçiminde araç; yassısolungaçlılardan, kabukları yuvarlak, yelpaze biçiminde bir yumuşakça (pecten).

Cümle içinde kullanımı

Fil dişi tarağı da aşırmışlar, asıl buna canım yandı.
- R. H. Karay
Saçlarının arasında karanfillerin yanında bir tarak vardı.
- Sait Faik Abasıyanık

Tarak kelimesinin ingilizcesi

n. comb, drag, dredger

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç