Tapas nedir?

Tapas, küçük tabaklarda servis edilen ve ortaya paylaşmak için gelen İspanyol mezelerinin genel adıdır.

Eskiden İspanyollar içkilerinin içine toz, sinek girmesin diye bardakların üzerine tabak koyarlarmış. Daha sonra bu tabakları içkiye yakışan mezelerle doldurmaya başlamışlar. Bu tabaklara da tapas denilirmiş.

İspanya'da iş çıkışı bir tapas bara gidip şarapla tapas yemek vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Tapas atıştırmalık olarak görünse de farklı çeşitlerden azar azar alındığında yemek olarak da kabul görmektedir. Gerçek anlamı ile tapas, Endülüs tavernalarında et dilimi ve ekmek şeklinde müşterilere sunulmaktaydı.

Müşterilere sunulan ekmek şeklindeki tapaslar içkilerin üzerine konan sinekleri engellemek için kullanılırdı. Zaman geçtikçe tapasın çeşitliliği arttı ve sadece tapas üzerine çalışan restoranlar ortaya çıkmaya başladı.

İspanyolların tarihinde geniş bir yere sahip olan tapas gün geçtikçe diğer milletlerin ve ülkelerin de etkisi ile büyük bir çeşitlilik kazanmıştır. Örnek vermek gerekirse; zeytin Romalıların etkisi, badem ve kurutulmuş meyve ile baharat Kuzey Afrika etkisi, domates, acı biber ve patates Amerika etkisi ile tapas yapımına dahil olmuştur.

tapas

Eski tarihlerden itibaren İspanya'da tapas yarışmaları yapılmaktadır ve bu yarışmalar sayesinde yeni tapas çeşitleri ortaya çıkmaya devam etmektedir. Bunun yanında Mutfak Sanatları Okulu düzenlediği yarışma sayesinde dünya üzerinde gastronomi alanında faaliyet gösteren okulların İspanya'ya gelmesini sağlamaktadır.

Zamanla bütün dünyada çok meşhur tapas restoranları ortaya çıkmaya başladı. Türkiye'de de çok sayıda bilinen tapas restoranları mevcut. Trend haline gelen tapas restoranlarının müşteri yelpazesi gün geçtikçe genişlemektedir.

Önceleri içkilerin içine sinek konmaması için kullanılan ya da yemek sofralarında atıştırmalık meze olarak kabul gören tapasın dünya üzerinde bu kadar seveninin olacağı ve sadece tapas üzerine çalışan restoranların açılacağı öngörülemez bir durumdu.

Tapas çeşitleri

• Marine hale getirilmiş siyah zeytin ( Aceitunas Negras Aliñadas)

• Baharatlı bir şekilde domates sosunda yer alan istiridye (Almejas al Diablo)

• Mezgitten yapılmış köfte (Buñuelos de Bacalao)

• Kızartılmış mürekkep balığı (Calamares Fritos)

• Kızartılmış mantarın sarımsaklı sos ile servis edilmesi (Champiñones a la Ajillo)

• Kızartılmış halde peynir köftesi (Delicias de Queso)

• Kızartılmış jambon veya peynirle hazırlanmış sandviç (Emparadados de Jamón y Queso)

• Fırında hazırlanmış midye ve mantar (Mejillones Gratinados)

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç