Tango nedir?

Bir dans çeşididir. Ağır oynanır. Çok eskiden beri oynanan bir dans olduğu halde, günümüzde de değerini kaybetmemiştir. Tangoda ayak hareketlerinin ritmi, iki yavaş, iki çabuk, bir yavaş olarak özetlenebilir.

Tango, aşk ve tutkunun dansı olarak günümüzde severek uygulanan, en çok icra edilen dans türlerinden biridir. “Tango” isminin nereden geldiği ile ilgil kabul edilmiş tek bir tespit söz konusu olmamakla beraber, iki rivayet bulunmaktadır.

Bunlardan biri Afrika tamtamlarının çıkardığı “tan” ve “go” şeklindeki seslerin bir bileşimi olduğu yönündedir. Bir başka rivayet ise anlamı “dokunmak” olan Latince “tangere” fiilinin tango kelimesinin kökeni olduğu yönündedir.

Tango dansının ve müziğinin kökeni Arjantin ve Uruguay’dır. Tango, 1800’lü yıllarda dünyanın birçok yerinden Güney Amerika’ya göç eden ve bu bölgede kötü koşullarda yaşamanın hayal kırıklığını taşıyan işçi sınıfının ortaya çıkardığı bir danstır. 1865 ve 1880 yılları arasında stili iyice belirginleşen tango hırçınlık, küstahlık, melankoli, asilik, hayal kırıklığı gibi birçok inişli çıkışlı duygunun harmanlandığı bir dans şekli olmuştur.

İlk oluşan tango, basit tango (tango criollo) şeklinde bir tür olarak sınıflandırılmıştır. Ancak, günümüzde tangonun birçok stili ve uyarlaması söz konusudur. Bu nedenle, tangonun orijinaline bağlı kalınarak icra edilen tür “Arjanin Tangosu” adı ile diğerlerinden ayrıştırılmıştır. Arjantin tangosu, doğaçlama yapılan, salon tangosu türlerinde olduğu üzere, daha önceden belirlenmiş kalıplar içinde icra edilmeyen, yaratıcılığa açık bir dans türüdür.

Bilinen diğer tango dansı türlerinin bazıları şu şekildedir:

• Tango Oriental (Uruguay tangosu)
• Tango Apilado
• New Tango
• Balo Tangosu (Ballroom Tango)
• Fin Tangosu
• Show Tango (Fantassia)

Tangoda iki rol mevcuttur; yönlendiren ve takipçi. Tangoda genelde yönlendirme rolü erkekte, takipçi rolü de kadındadır. Erkek, beden hareketleri ile partnerine figürün ne olacağını hissetirir, kadın da bu figüre uyarak dansını icra eder.

Ancak günümüzde kadının sosyal yaşamdaki rolündeki değişimler neticesinde tangoda yönlendiren rolü, çiftlerin eğitimleri buna müsait ise, kadına da geçebilmektedir. Bu durumda takipçi rolünü de erkek icra eder. Tango, dans ile aynı adı taşıyan müziği de temsil etmektedir. Tango müziğinin en önemli çalgılarından biri akerdoen türünde olan bandoneondur.

Tarihçesi

Tango 19. yüzyılın sonların Arjantin’de ortaya çıkmıştır. Tutkulu, şehvetli ve kasvetli görüntüsüyle diğer danslardan ayrılırken, müzik ve kökeni bakımından diğer latin danslarından farklılık göstermektedir Arjantin’de doğmuştur ama o dönemlerde gerektiği önemi bulamamıştır, ancak bütün dünya onu tanıyınca hak ettiği yere gelmiştir.

Tango kelimesinin Afrika kökenli olduğu bilinmektedir ve anlam olarak “buluşma yeri” veya “özel yer” anlamına gelmektedir. Ama bu demek değildir ki tango sadece Afrika kökenlidir. Farklı kökenlerin karışımıdır; Kızılderili ritmi, Afrika vuruşları ve latin etkisi olan Arjantin pampalarının müziğiyle birleşmiştir.

19. yüzyılın sonlarına gelirken Avrupa, savaşlar, kıtlık ve ekonomik zorluklar yüzünden harap bir durumdaydı. Artık anavatanlarında düzenli bir hayat yaşayamayacaklarını anlayan ve gelecekten beklentisi kalmayan pek çok adam, yeni bir hayata başlamak için güney Amerika ülkelerine göç etmişlerdir. Fakat nereye giderlerse gitsinler aradıklarını bulamamış ve büyük bir ümitsizliğe kapılmışlardır.

Gittikleri ülkelerde her zaman kendilerini bir yabancı gibi hissetmişlerdir. Bu baskı ve koşullar altındaki kültür, yeni bir müziğin doğmasına yol açmıştır. Çevredeki sosyal baskılar nedeniyle duygularını ifade etmekten çekinmiş ve bunun yerine kendilerini tangoyla ifade etmişlerdir bir diğer deyişle kendilerini tangoyla özetlemişlerdir. Büyük kentlerde düş kırıklıklarına uğrayan göçmenler kırılan umutlarını, sıkıntılarını ve başkaldırılarını bu dansla dışa vurmuşlardır. Böylece tango şehirden şehire yayılarak bütün dünyaya adını duyurmuştur.

Sözlükte "tango" ne demek?

1. Özel ritimli ağır bir dans.
2. Bu dansın müziği.
3. Son modaya aşırı uyarak giyinmiş, züppece şık, asortik (kadın).

Tango kelimesinin ingilizcesi

n. ballroom dance of Latin American origin; music for the tango
v. dance the tango
n. tango, ballroom dance of Spanish origin; music used for this dance
Köken: İspanyolca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç