Tahkikat nedir?

Soruşturma. Suç işlemiş olmak zannı altında bulunan bir kimsenin, suçla münasebeti derecesini meydana çıkarmak üzere zabıtaca takibine başlanmasından itibaren hükmün kesinleşmesine kadar geçireceği araştırma ve derinleştirme safhalarına denir. Bu safhaların bütününe ve aldığı zamana verilen isim. Tahkikat dört bölümden meydana gelir:

1. Hazırlık tahkikatı; Savcılar tarafından yapılır. İsnat ve beraat delillerinin toplanmasına yardım eder (CMUK. 159). delil bulunmazsa tahkikat kesilir.

2. İlk tahkikat; Sorgu hakimi tarafından, Cumhuriyet Savcısının talebinden tamamen müstakil olarak, işin yeteri kadar aydınlatılması maksadiyle yapılır.

3. Ara tahkikat; hazırlık tahkikatı veya ilk tahkikat sırasında elde edilen delillerle, son tahkikatın açılıp, açılamayacağının mahkemece tayinine yardım eder.

4. Son tahkikat; son tahkikat açılma kararını takip ederek, duruşmada hüküm verilmesiyle sona erer. Tahkikat, davada, karşılıklı layihaların verilişinden itibaren 10 gün sonradır. Ancak bu süre uzayıp, kısalabilir. Tahkikat sırasında, taraflar ve tanıklar dinlenir, deliller ileri sürülür. Tahkikat esnasında verilen kararlara "Ara kararı" denir. Tahkikatı yapan hakime, Tahkikat Hakimi adı verilir. Suç işleyen bir memurun amiri veya dairesi tarafından önceden yapılan soruşturmaya ise "Ön Tahkikat (soruşturma)" denir.

Sözlükte "tahkikat" ne demek?

1. Soruşturmalar.

Cümle içinde kullanımı

Tahkikatın neticesinden beni de malümattar ediniz.
- A. İlhan

Tahkikat kelimesinin ingilizcesi

n. investigations, inquiry, examination, inquest, question
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç