Tablet nedir?

Tablet, ilacın dozaj şekillerinden biridir. Toz halindeki hammaddelerin karıştırılıp, basılarak katı hale getirilmesiyle elde edilmektedir.

Klasik bir tabletin içeriğinde hastayı iyileştirmek için etken madde, ilacın vücut içerisinde daha çabuk dağılmasını sağlayan dağıtıcı maddeler bulunur.

İlacın üretimini kolaylaştırmak için eklenen dolgu maddesi, bağlayıcı, kaydırıcı, topaklanmayı önleyici maddeler ve ilacın tat ve görününüşü iyileştirmek için kullanılan aroma ve renk verici maddeler bulunur. Dünyadaki ilaçların çok büyük bir kısmı tablet şeklindedir.

Tablet nedir? (PC)

Tablet bilgisayar ya da sadece tablet; cihaz tek bir ünitede ekran devresi ve bataryası bulunan mobil bilgisayardır. Tabletler genel olarak parmak ve kalem hareketlerini algılayabilen ekranlara sahiptirler. Kullanım kolaylığını arttırmak için ek olarak harici klavye ve diğer kontrol cihazlarını kabul ederler.

tablet

Üzerlerinde tümleşik olarak gelen kamera, ivmeölçer, GPS gibi hizmetler bulunabilir. 7 inç ve üstü mobil taşınabilir cihazlar tablet olarak değerlendirilebilir. Günümüzde kullanılan akıllı telefonlardan ve phabletlerden daha büyük olmaları ayırt edici özelliklerindendir.

Günümüzün olmazsa olmazlarından birisi akıllı cihazlarımızı artık sadece evlerimizde kullanmıyoruz. İşimizde, okulumuzda, metroda, vapurda kısacası hayatımızın her anında yanımızda taşıyoruz.

Bunu yapabilmemizi sağlayan en büyük etken kullanım kolaylığı ve kolay şekilde taşınabilmeleri. Tabletlerde bize tam olarak bu kolaylıkları sağlıyorlar ve isteklerimizi kolay şekilde yerine getirebiliyorlar.

Tablet alırken nelere dikkat edilmeli?

Ağırlık: Ağır bir taşınabilir cihaz üretim mantığına bana göre ters gelen bir kavram. Amaç kolay şekilde yanımızda taşıyabilmek ise, cihaz kesinlikle hafif olmalı.

Pil ömrü: Eğer cihaz ile dışarıda çok zaman geçirecekseniz ve sürekli şarj için bir priz aramak istemiyorsanız kesinlikle alacağınız cihazın pil ömrüne dikkat edin.

Çözünürlük: Multimedya düşkünü iseniz ve cihazınızda çok fazla video izliyor ya da sunum yapıyorsanız, çözünürlük sizin için önemli bir kavram olacak. Piyasada yüzlerce çeşit tablet var fakat bu kadar çeşitlilik son kullanıcı için biraz karmaşa yaratabilir.

Fiyat: Cihazı alırken elbet her müşterinin bütçesi aynı olmayacak. Yukarıdaki özellikleri en iyi şekilde karşılayan cihaz araştırmalı ve bulunmalı fakat yukarıda özellikleri en iyi karşıladığını iddia eden ürünlere temkinli yaklaşın ve marka biliniriği, garanti gibi durumları göz önünde bulundurun.

Son olarak, eğer satın alma konusunda kararsız kalıyorsanız acele etmeyin ve yeni gelecek olan ürünleri bekleyin. Yeni piyasaya çıkacak olan ürünler daha iyi özelliklere sahip olacaktır ve firmalar eskiyen modellerinde indirime gidecektir. Kampanyaları ve reklamları takip etmeniz size daha uygun ürünler bulma konusunda ciddi yarar sağlayacaktır.

Kampanyaları kaçırıyorum ve nasıl haberim olacak diyorsanız, bunun da çözümü basit. Özellikle büyük e-ticaret siteleri ürün sayfalarında ya da ilgili bölümlerde, kampanyalardan haberdar ol gibi bölümler bulundurmakta ve sizden e-posta ya da telefon bilginizi isteyerek sizleri bilgilendirebilmektedir.

Sözlükte "tablet" ne demek?

1. Düz ve yassı biçime konmuş yenecek ya da yutulacak madde.
2. Uygar budunlardan kalma, pişmiş ya da güneşte kurutulmuş kilden yapılmış, üzerinde çiviyazısı ile metin yazılı belge.

Cümle içinde kullanımı

İlaç tableti. Nane şekeri tableti.

Tablet kelimesinin ingilizcesi

n. pill, capsule; pad of paper bound together at one end; flat piece of stone or other material bearing an inscription
n. tablet, lozenge, tabloid, troche, bar, slab, plank
n. tablet, tabloid, table
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç