Taç mahal nedir?

Hindistan'da dünyanın en güzel mimarlık anıtlarından biri olan bir türbedir. Agra'da, Timuroğulları hükümdarlarından Şah Cihan tarafından, eşi Ercmend-Banu için yaptırılmıştır. Kubbe yüksekliği 82 metre olan binanın mimarı, Mimar Sinan'ın talebelerinden İstanbullu Mehmet İsa Efendi'dir. Taç Mahal Türbesi, Gürganiye hükümdarlarından Şah Cihan’ın Mümtaz Mahal ünvanlı eşi Ercümend Banu’nun 1631’de vefatı üzerine inşasına karar verildi. Türbenin yapımında Gürganiye Devletinin en seçkin mimar ve sanatkarlarıyla Osmanlı mimarlarından Muhammed İsa Efendi vazifelendirildi. İnşasında 20.000 işçi çalışıp, bütünü 22 yılda tamamlandı.

Taç Mahal Türbesi, selvi ve portakal ağaçları ve fıskıyeli havuzlarla süslü bir bahçe ortasındadır. İçi, dışı beyaz mermerlerle kaplıdır. türbe iki kısım üzerine yapıldı. Türbenin tabanı yerden 130 cm yüksekliktedir. Alt ve üst kısımlar kırmızı kum taşından kuşakla ayrılır. İkinci kısım altı metre yüksekliğindedir. İkinci kısmın üstünde kenarları kesik kare yani sekizgen planında, kubbe kasnağına kadar 39 m yüksekliğinde asıl türbe vardır. Kubbesinin kasnaktan yüksekliği 36 metredir. Kubbe Lotus çiçeği biçimindedir. Dört tarafında her köşede birer minare vardır.

taç mahal

Türbenin içi, mermer kakmalı somaki, lacivert taş, akik ve firuze gibi kıymetli taşlarla yapılmış çiçek, demet ve tezyinatlı İslami yazılarla süslüdür. İçinde beş oda, birbirlerine koridorlarla bağlıdır. Büyük odada Mümtaz Mahal ve Şah Cihan’ın kabirleri bulunmaktadır. Taç Mahal, kıymetli taşlarla süslenip, zenginleştirilmesine rağmen İngilizler ve Hintlerin istila ve yağmalarına uğradığından, bugün bunların çoğu mevcut değildir. Kırk iki zümrüt, yüz iki yakut, altı yüz yirmi beş elmas, elli inci ve on binlerce kıymetli diğer madenlerle süslendiği tarihi kaynaklarda yazılıdır.

“Cennet” tasvirini yapılaştırmak gibi ciddi bir iddiayla yola çıkan Şah’a, Tac Mahal’in şimdiki halinde karar kılana kadar 2000 farklı model gösterilir. İnşasına 1632 yılında başlanmıştır. 21 yıl  boyunca 22.000 işçi çalışmıştır, geyiklerin aksine bilindiği kadarıyla hiçbirinin kolları kesilmemiş, gözleri oyulmamıştır. Birçok farklı bölgeden getirilen taşların taşınmasında 1000 fil kullanılmıştır. İslam, İran, Osmanlı, Türk ve Hint mimarisinin birleşimi olan Taj’da, baş mimarlardan sonra Osmanlı’dan iki mimar çok önemli katkıda bulunmuştur. İsmail Efendi ana kubbeyi tasarlamış, Üstad İsa’nın da genel tasarımda büyük etkisi olmuş ve öğrencisini projenin baş mimarlarından biri olarak görevlendirmiştir.

Kadının renkleri

ac Mahal gün içinde farklı renklere bürünür. Gün doğumuyla birlikte pembemsi ve en güzel rengini gösteren Tac Mahal kısa bir süre sonra beyaz görünümüne döner. Ayışığıyla beraber de altınımsı bir renk alır. Efsaneler bu eşsiz özelliğin kadınların, özellikle de Mümtaz Mahal’in his değişikliklerini yansıttığını söyler. Dış tasarımındaki işlemeler, mermerlerin içi oyulup, titizce kesilerek minicik taşların mermerlerin içine teker teker yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Yapının içinde ve dışındaki işlemelerde Kuran’dan birçok ayet de bulunmaktadır.

Şah Cihan, Tac Mahal’in yapımından kısa bir süre sonrasında oğlu tarafından devrilmiş ve hayatını Tac Mahal manzaralı odasında hapis hayatı yaşayarak geçirmiştir. Tac Mahal, kubbesi ve dört köşesindeki minareleriyle, hangi yönden bakarsanız bakın simetriktir. (Minareler depremde dışa yıkılsın diye hafif dışa eğiktir) Tüm yapıda simetrik olmayan tek yapı anıt mezarlardır. Şah Cihan’ın mezarı İslam geleneklerine uygun olarak kadınından üstün ve yüksektedir.

Şah Cihan’ın kendisi için Yamuna Nehri’nin diğer yakasına Tac Mahal’in hemen karşısına Tac Mahal’in siyah mermerden bir kopyasını yaptırmak istediği ama Alemgir Şah iktidara geldikten sonra inşasına başlanan yapıyı yıktırdığı söylenir. Tac Mahal, Dünya’nın 7 yeni harikasından biridir. Bir efsaneye göre; Kubbeyi desteklemek için kurulan iskelenin masraflı ve fazla işgücü gerektirdiği söylenmiştir bunun üzerine Şah Cihan iskelenin sökülmesini emretmiş fakat mimarlar bunun 5 yıldan fazla süreceğini belirtmişlerdir. Bunun Üzerin Şah Cihan herkesin söktüğü taşın kendisine verileceği hediye edileceğini belirterek iskelenin ertesi güne sökülmesini gerçekleştirmiştir. Dünya’nın 7 harikasından biri olarak sunulan bu eser çevresindeki yapılanma nedeniyle tehlike altındadır.

Muazzam mimariye sahip olan bu yer bulunduğu konum açısından da Hinsitan’da en fazla tursit çeken yer olarak bilinmektedir. Her yıl 3 milyondan fazla insan burayı ziyaret etmektedir. Tac Mahal tarihinin en görkemli döneminde inşaa edildi, Moğol imparatorluğunun en şaaşalı dönemi ve en bol döneminde… İnşaatın yapımında alt yapı malzemelerinin taşınmasında filler kullanıldı büyük bir zahmetleve ortaya çıkan bu muhteşem başyapıt Şah Cihan ve eşini sonsuz olarak kıldı.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç