SWOT analizi nedir?

SWOT Analizi", firmanızın kurumsal işlerliği, rekabet gücü, sektördeki konumu, piyasadaki dış tehditlerin varlığı vs. gibi iç ve dış değerlendirmelerin yapılabildiği en etkili değerlendirme yöntemlerinden birisidir.

Diğer adı TOWS Matrisi olan swot analizi günden güne daha çok uygulanmaktadır. İşinizle ilgili önceden belirlenmiş bir konu dahilinde güçlü ve güçsüz yanlarınızı görmenizi, gelecekte sizi bekleyen fırsatlar ve tehlikelere karşı bugünden hazırlığınızı yapmanızı ve karar alma aşamasında yardımcı bir araç olarak kullanılmaktadır. Swot kelimesininde her harfin ayrı bir anlamı vardır ve bu harfler aynı zamanda swot analizinin adımlarınıda oluşturmaktadır. Swot analizi bir şirket için kullanıldığı gibi bir kişi içinde kullanılabilir.

SWOT analizi kaç adımdan oluşur?

SWOT analizi 4 adımdan oluşur bu adımlar şunlardır:

S (Strenghts- Yani Kuvvetli taraflarlarınız): Şirketinizin güçlü olduğu yanlar neler? Kuvvetli olduğunuz yanları bulmak için, yeteneklerinizi, potansiyellerinizi, pazarlama gücünüzü, finansal gücünüzü, pazardaki deneyiminizi vb. değerlendirin.

W (Weaknesses- Yani Güçsüz yanlarınız): Güçsüz olduğunuz yanlar neler? Mali zorluklarınızı, pazardaki deneyimsizliğinizi, personel yetersizliğinizi vb. değerlendirin.

O (Opportunities- Yani Olanaklarız): Şirketiniz için hangi olanaklar mevcut? Şu anda faaliyet gösterdiğiniz alanla ilişkili bir başka alanda büyüme olanağınızı, kişisel ilişkilerinizin size sağladığı gücü, mali desteklerinizi vb. değerlendirin.

T (Threats-Tehlikeler): Gelecekte sizi hangi tehlikeler bekliyor? Mali kriz olanaklarını, en değerli personelinizi kaybetme riskini, müşterilerinizi rakip şirkete kaptırma riskini vb. değerlendirin.

SWOT analizi hangi durumlarda uygulanır?

1. Sorun tanımlama ve çözüm oluşturulması aşamalarında,

2. Yeni bir pazara girerken pazarın yapısının çözümlenmesinde,

3. İnsan kaynakları geliştirilmesinde ve performans yönetiminde,

4. Stratejik bir plan geliştirilmesi aşamasında,

5. Nicel verilerin yetersiz, bilgilerin kişilerin belleklerinde olduğu durumların analizinde,

6. İş süreçlerinin geliştirmesinde swot analizi kullanılabilmektedir.

SWOT analizinin kurumlara yararları nelerdir?

Swot analizinde asıl amacımız güçlü yönlerimizi ortaya çıkararak bu güçlü yönlerimizi nasıl verimli kullanabileceğimiz konusu netliğe kavuşturmaktır. Aynı zamanda zayıf yönlerinizide ortaya koyup bunlardan kaçınmak yada zayıf yönlerinizi nasıl kuvvetlendirebileceğiniz üzerinde durmak. Eksikleri ortaya çıkarmak, önünüzde fırsatlar varsa bu fırsatları nasıl değerlendirebileceğinizi analiz etmek swot analizinin yararlarından bazılarıdır.

SWOT analizi örnekleri

Grundig Swot analizi örneği

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç