Svchost nedir?

Svchost.exe, dll (Dynamic-link Libraries) dosyalarından başlatılan işlemlerin yürütülmesini sağlayan bir sistem uygulamasıdır. Bu uygulama işletim siteminin kararlı ve güvenli yapısının korunması açısından önemlidir ve bu yüzden sonlandırılmaması gerekir. Bu uygulamanın ortaya çıkış nedeni ise windows sistem dosyaları olan DLL dosyalarının çalıştırılabilir olmaması nedeniyle bir başlatıcıya ihtiyaç duymaları. İşte bu başlatıcı da svchost.exe dir.

Neden birçok svchost.exe çalışıyor? Ne yapılabilir?

Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Hizmetler penceresinde görebileceğiniz gibi Windows birçok işleve ihtiyaç duyar. Tümü tek svchost.exe tarafından çalıştırılsaydı bir hata durumunda tüm sistem çökebilirdi. Bu nedenle hizmetler gruplara bölünerek birbirinden ayrılmıştır. Örneğin bir svchost.exe internet ile ilgili hizmeti çalıştırırken, bir diğeri kullanıcı arayüzüyle ilgili hizmeti çalıştırır.

Öte yandan bilgisayar kullanımınıza göre gereksiz hizmetleri etkisizleştirerek veya durdurarak işlemci ve bellek yükünü azaltabilirsiniz. Kapattığınız hizmetlere bağlı olarak svchost.exe sayısı da düşebilir. Bir svchost.exe'nin işlemciyi aşırı kullandığını fark ederseniz, bilgisayarı yeniden başlatmak yerine sadece onunla ilgili hizmetleri yeniden başlatabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç