Suluboya nedir?

Saydam bir resim boyasıdır. Su İle karıştırılarak fırçayla kağıt üzerine resim yapmada kullanılır. Suluboya yapımında, arapzamkı, gliserin, kitre, nöbet şekeri ile suda eriyen boyalar kullanılır. Suluboya ile yapılmış ilk resimlere Mısırda M.Ö. 2.000 yılına ait «Ölü» kitaplarında rastlanır. İlk suluboya manzara resmi de 15. yüzyılda Alman ressamı Dürer (1471 - 1528) 'indir.

Suluboya resmin asıl özelliği, görünüm bakımından hafifliği, renklerin, daha doğrusu vurulmuş olan boyaların saydamlığıdır; bu nitelikler resmin yapılma yöntemlerinden kaynaklanır. Kromatik, yani renksel değerlerin derecelendirilmesi, boyanın az ya da çok sulandırılması ya da boyaların üst üste sürülmesiyle elde edilir. Kullanılan boyalar arasında beyaz yoktur, çünkü bu renk genellikle resmin üstüne yapıldığı kağıt ya da kartonun üstünde zaten vardır. Bununla birlikte, sanatçılar giderek guvaşlı suluboyaya yönelmektedirler; bu tür çalışmada da beyazlar guvaşla belirginleştirilir, ama böyle bir girişim de suluboyanın özünde var olan akışkanlık niteliğine zarar verir.

suluboya

Suluboya resimler parlak ve canlı renklere sahip, sınır tanımayan fırça hareketleriyle boyanmış resimlerdir. Bir suluboya çalışmasına başlarken; suluboya kağıdı, suluboya, suluboya fırçaları, su kabı, kağıt peçete veya emici sünger hazır bulundurulur. Suluboya kağıdı 200-300 gramlık kağıt olmalıdır. Daha ince kağıtlara da çalışılabilir ancak bunlar suyu emince kıvrılacağı için bizi memnun etmez. Suluboya kağıdı, istenirse bir resim altlığına (duralit) köşelerinden bantla tutturulabilir. Konuyu kurşun kalemle bastırmadan hafifçe çizebiliriz. Suluboya şeffaf bir çalışma olduğu için kurşun kalem izlerinin görünme riski vardır.

Eğer koyu çizgiler varsa bunları hamur silgi ile daha açık hale getirmeliyiz. Hamur silgiyi kullanırken, kurşun kalem izlerinin üzerine bastırarak izleri alacak şekilde kullanmalıyız, eğer doğrudan silinirse kağıt yıpranabilir. Boyamaya açık renklerden ve geniş yüzeylerden başlanmalıdır. Kontürler en son atılmalıdır. Boyanın rahat yayılması için çalışılacak bölge temiz su ile nemlendirilir. Örneğin bir manzara resmi (peyzaj) çalışacağız: Önce gökyüzünü çalışmalıyız. Eğer akan bir dere çiziyorsak gökyüzünü çalıştığımız rengi oraya da kullanmak resmin bütünü üzerinde bir çalışma hakimiyeti sağlar.

Suluboya çabuk kuruyan bir boya olduğu için hızlı çalışma gerektirir. Yazının başında da belirttiğim gibi suluboyada sınır yoktur. Yer yer renkler birbirine karışarak güzel tonlar meydana getirecektir. Bazı yerlerde ışık ve açıklıklar bırakmak için kağıdın kendi rengi boyanmadan kalmalıdır. Renkleri daha ziyade boyarken kağıt üzerinde karıştırmayı ve yeni tonlar elde etmeyi ilerleyen zamanlarda ustalaştıkça öğreniriz.

Tarihi

Suluboyanın öbür önemli sanatlar düzeyine ulaşabilmesi, daha doğrusu öbür sanatlarla aynı düzeyde olduğunun kabul edilebilmesi için XIX. yy’ı beklemek gerekti. Eskiden, incelik, zariflik ve yapımındaki kolaylık nedeniyle beğenilen bu yöntem, teknik amaçlarla kullandırdı: Sözgelimi, etütler, projeler, halı ya da vitray kartonları, süslemecilerin örnek defterleri, XVIII. yy’daki mimar ve arkeologların gezi albümlerindeki krokilerle birlikte manzaracılığın temelini oluşturan topografya notları. Öte yandan, suluboya, Pisanello ve Dürer’in hayvanlarla ilgili etütlerinden A.B.D’li j.j. Audubon’un Amerika Kuşlarına kadar, doğa bilimleri tarihiyle ilgili resimlerin yapımında kullanılan en iyi teknik olarak benimsenmiştir.

Ama XVIII. yy. sonlarından başlayarak özellikle İngilizlerin oldukça yetkinleştikleri manzara sanatı sayesinde suluboya gerçek anlamda gelişti. İngiliz ressamlar, doğanın, gökyüzünün, suyun ve bulutların ışık ve renk titreşimlerini verebilmede suluboyayla çalışmayı en iyi yöntem olarak kabul ettiler. Suluboya, Bonington’ın (1801-1828) berrak ve romantik yapıtlarıyla doruk noktasına ulaştı. Bonington’ın atölyesinde sanatçıyı izleyen Delacroix’ysa, İngiliz manzara ressamlarının çalışmalarını en iyi özümleyen sanatçıydı. Fas ve Cezayir’e yaptığı gezilerle ilgili notları, bunu en iyi biçimde kanıtlayan belgelerdir.

XIX. yy’da suluboya modası iyice yaygınlaştı. Manzaralardan başka, fotoğraf makinesinin icadından önceki günlük yaşam ve sosyete yaşamından verdiği eğlenceli ve renkli kesitlerle de moda, töreler, insanlar ve olayları belgelemeye yaramış oldu. Daumier, Gavarni, Lami, Constantin Guys gibi sanatçılar bütün Avrupa’da yaygınlaşmış olan bu sanatla ilgilenen ressamlar arasında yer alır. İtalya’da her zaman küçümsenen suluboya özellikle Posillipo ressamlar grubu çevresinde ortaya çıktı ve burada Giuseppe de Nittis’in (1846-1884) parlak üslubu egemen oldu; öte yandan, Campagna Romana grubu, Roma’da her ulustan ressamları İspanyol Mairano Fortuny (1838-1874) çevresinde topladı.

Suluboya resim XX. yy’da gözle görülür bir gerilemeye uğradı ve resimleme alanına yaklaştı. Yavaş yavaş yozlaşma belirtileri başladı: Guvaşlı beyazların genelleştirilmesi ve sabır isteyen üst üste boya sürme tekniğinin bırakılması bunlardan birkaçıdır. Suluboya, çağdaş resmin başlangıcında soyut resim yanlıları, özellikle de Camills Bryen gibi ressamlar tarafından başvurulan bir teknik oldu. Bu arada, tarihleribakımından ilk gerçekleştirilmiş soyut yapıtların Kandinski’nin gerçekleştirdiği suluboyalar olduğunu da unutmamak gerekir.

Suluboya tekniği

Suluboya resimler parlak ve canlı renklere sahip, sınır tanımayan fırça hareketleriyle boyanmış resimlerdir. Bir suluboya çalışmasına başlarken; suluboya kağıdı, suluboya, suluboya fırçaları, su kabı, kağıt peçete veya emici sünger hazır bulundurulur. Suluboya kağıdı 200-300 gramlık kağıt olmalıdır. Daha ince kağıtlara da çalışılabilir ancak bunlar suyu emince kıvrılacağı için bizi memnun etmez. Suluboya kağıdı, istenirse bir resim altlığına (duralit) köşelerinden bantla tutturulabilir.Konuyu kurşun kalemle bastırmadan hafifçe çizebiliriz. Suluboya şeffaf bir çalışma olduğu için kurşun kalem izlerinin görünme riski vardır.

Eğer koyu çizgiler varsa bunları hamur silgi ile daha açık hale getirmeliyiz. Hamur silgiyi kullanırken, kurşun kalem izlerinin üzerine bastırarak izleri alacak şekilde kullanmalıyız, eğer doğrudan silinirse kağıt yıpranabilir. Boyamaya açık renklerden ve geniş yüzeylerden başlanmalıdır. Kontürler en son atılmalıdır. Boyanın rahat yayılması için çalışılacak bölge temiz su ile nemlendirilir. Örneğin bir manzara resmi (peyzaj) çalışacağız: Önce gökyüzünü çalışmalıyız.

Eğer akan bir dere çiziyorsak gökyüzünü çalıştığımız rengi oraya da kullanmak resmin bütünü üzerinde bir çalışma hakimiyeti sağlar. Suluboya çabuk kuruyan bir boya olduğu için hızlı çalışma gerektirir. Yazının başında da belirttiğim gibi suluboyada sınır yoktur. Yer yer renkler birbirine karışarak güzel tonlar meydana getirecektir. Bazı yerlerde ışık ve açıklıklar bırakmak için kağıdın kendi rengi boyanmadan kalmalıdır. Renkleri daha ziyade boyarken kağıt üzerinde karıştırmayı ve yeni tonlar elde etmeyi ilerleyen zamanlarda ustalaştıkça öğreniriz.

Sözlükte "suluboya" ne demek?

1. Su ile karıştırılarak kullanılan bir boya.
2. Bu tür boya ile yapılmış olan (resim).

Suluboya kelimesinin ingilizcesi

adj. water
n. watercolor, watercolour [Brit.], aquarelle, wash drawing

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç