Subtab nedir?

SupTab veya SubTab olarak adlandırlan uygulama bir tür adware yani reklam yazılımıdır.

Pek çok anti-malware uygulaması tarafından Adware.SupTab veya Adware.SubTab olarak tespit edilir. SupTab veya SubTab, potansiyel istenmeyen yazılım grubuna girer. Bu tür reklam yazılımları internet sitelerinde gezinirken bilgisayarlarınızda reklamlar gösterir ve rahatsız edici pencereler açarlar.

Reklam yazılımları arama motorları üzerindeki arama sonuçlarını değiştirebilir, web sitelerinde gezinirken size reklamlar gösterebilirler. Aynı zamanda internet üzerindeki aktivitelerinizi kontrol eder ve raporlarlar. Reklam yazılımları potansiyel istenmeyen yazılım grubuna girerler ve bilgisayardan kaldırılmalıdırlar.

SupTab, SubTab virüs değildir. Bilgisayarınıza zarar vermek gibi bir amacı yoktur. Fakat CPU ve ram kullanarak bilgisayarınızı yavaşlatır ve sorunlara yol açabilir.
Teknik adı ile  Adware.SupTab veya Adware.SubTab olarak adlandırılan bu reklam yazılımı, adware, bilgisayarınıza ücretsiz bir yazılım ile birlikte kurulmuş olma ihtimali çok yüksektir.

SupTab bilgisayarınıza kurulduğunda Program klasörü altına kendini kopyalar. C:\Program Files\SupTab altına şu dosyaları kopyalar BHOEnabler.exe, Suptle Plugin Service Update.exe ve SupTab.dll. Bu dosyalar bilgisayarınız açıldığında SubTab programı olarak hafıyaza yüklenir ve çalışmaya başlar.

Muhtemelen Denetim Masası > Programlar ve Özellikler altında SubTab adı ile reklam yazılımını görebilirsiniz. Bu tür reklam programı sorunu tekrar yaşamamak için ücretisiz programların kurulumlarında dikkatli olmak gerekir. Ücretsiz programların kurulumlarında adware yazılımların yükleneceği küçük puntolar ile size gösterilir fakat dikkat etmezseniz siz farkında olmadan bilgisayarınıza kurulurlar.

Bilgisayarınız her açıldığında bu reklam yazılımları çalışacağından bilgisayarınız yavaşlar, çalışan diğer uygulamalarda hatalar oluşur. SubTab veya SupTab  adlandırılan reklam yazılımı de ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç