Striptiz nedir?

Gece kulüplerinde, pavyonlarda genç bir kadın oyuncunun müzik eşliğinde dans ederek ve soyunarak yaptığı gösteriye striptiz denmektedir.

Müzik eşliğinde kendisini izleyen birey veya topluluğu etkilemek üzere yapılan dans gösterisi olarak yorumlanmakta olan striptiz elbette bundan ibaret değildir. Müzik eşliğinde yapılan striptiz dansında dansçı yavaş yavaş soyunmakta ve gösterisinin bir bölümünü de çıplak bir şekilde sergilemektedir.

Genel kanı, strip dansın müzik eşliğinde soyunmaktan ibaret erotik bir dans olduğu yönünde olsa da, gerçekte strip dans ciddi eğitim gerektiren bir danstır. Tıpkı diğer dans türleri gibi belli bir disipline sahiptir. Strip Dans, bünyesinde Pole Dans ve Aerobik hareketlerini barındırır. Bu nedenle eğitim çok önemlidir. Aksi takdirde çok ciddi yaralanma ve sakatlanmalar söz konusu olabilir.

striptiz

Sık sık yapılan bir hata ise striptiz ile kucak dansının birbirine karıştırılmasıdır. Kucak dansı tamamen çıplak veya iç çamaşırları ile yapılmakta ve doğrudan fiziksel temas söz konusu olmaktadır. Striptiz ise genellikle bir striptiz direği eşliğinde bir sahnede yapılmakta ve doğrudan çıplak şekilde değil, şov esnasında yavaş yavaş soyunarak çıplak kalınan bir halde yapılmaktadır.

Amerika’da eğlence sektörünün vazgeçilmez öğeleri arasında yer alan striptiz kulüpleri farklı şekillerde hizmet vermektedir. Bazıları striptiz bar şeklinde hizmet vermekte ve dansçılar yalnızca sahnede danslarını sergilemektedir. Bazıları ise cinsellik ve dansın bir arada olduğu çeşitli hizmetleri ve daha fazlasını sunmaktadır.

Sözlükte "striptiz" ne demek?

1. Genellikle gece kulüplerinde, pavyonlarda genç bir kadın oyuncunun müzik eşliğinde dans edip soyunarak yaptığı gösteri.

Cümle içinde kullanımı

Vals, kankan ve striptiz devri böylece sona erdi.
- Halikarnas Balıkçısı

Striptiz kelimesinin ingilizcesi

n. striptease, strip
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç