STP nedir?

STP Spanning Tree Protocol (802.1d) loop oluşumunu engellemek için geliştirilen bir protocoldur. Network üzerinde var olan yedekli hatlar (redundant) aşağıdaki resimdeki gibi bir yapıda sonsuz döngüye girme ihtimalleri vardır çünkü switch broadcast paketleri geldiği port hariç tüm portalarından gönderir. Bunu engellemek için STP protokolü geliştirildi. STP protokolü frame’lerin sonsuz döngüye girmelerini engellemek için bazı portları ihtiyaç duyulana kadar bloke eder.

Şekilde sw3' ün bir portunun bloke etme modunda olduğu basit bir stp gösterilmektedir. PC 1, broadcast bir frame gönderdiğinde STP olmasaydı frame her switch arasında sürekli dolaşarak sonsuz bir döngüye girecekti ancak bu protokol sayesinde frame sonsuz döngüye girmeyecektir. Örneğin sw1 frame’in bir kopyasını sw3 e göndermekte ancak sw3 bunu sw1’e göndermemektedir. Çünkü sw3 fa0/1 bloke konumdadır. Broadcast gönderdiğinde sw2 ye ulaşacak, sw2 den de sw3’e ulaşacaktır. Ancak sw3 frame’i fa0/1 portu bloke olduğundan tekrar sw1 e gönderemeyecektir.

Spanning Tree ne yapar?

Spanning tree algoritması, her bridge/switch portunu bloklama ya da iletim durumlarından birine getirir. İletim durumundaki portların, etkin spanning tree içinde bulundukları düşünülür. İletim portlarının tümü, çerçevelerin gönderildiği tek bir yol yaratır.

Switch’ler, iletim durumunda olan portlarından çerçeve alabilir ve çerçeve gönderebilirler. İletim durumunda olmayan yani bloklama durumunda olan portlardan, çerçeve gönderilemez ya da alınamaz. Aşağıdaki Şekil, SW3 üzerindeki portlardan birinin bloklama durumunda olduğu basit bir STP ağacı göstermektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç