Stop loss nedir?

Stop loss en basit bir anlatımla fiyatlar belirli bir seviyeye düştüğünde hisseyi satmaktır. Yatırımcının göze aldığı zarardan daha büyük miktarda zarar etmesini önlemek amacıyla kullanılan işlemdir.

Her yatırımcının bir yatırım stratejisi olmalıdır. Stop loss aracı yatırım stratejinize gore riske etmek istediğiniz tutarda pozisyona limit koymanıza olanak sağlar. Yatırımcı örneğin yüzde 5 lik bir pay koyar ve zarar yüzde 5'e ulaşırsa zararı keser ve pozisyonu kapatır.

Stop loss'un sağladığı avantajlar nelelrdir?

Yyatırımlarınızı korur, böylece fiyatlar düştüğünde kaybetmezsiniz. Yukarı bir fiyat trendi kaçınılmaz bir şekilde aşağıya döndüğünde makul bir çıkış noktası sağlar. Stop loss talimatı geçerli hisse fiyatının altında bir stop noktası belirlemenizi sağlar ve o fiyat aşağıya geçilir geçilmez hisse satılır.

Stop noktaları asla aşağıya doğru düzeltilmez. Sadece yukarıya doğru hisse fiyatını takip edecek şekilde düzeltilir. Eğer hisse büyük bir kazanç sağlarsa sizde son fiyattan çok aşağıda bir stop loss fiyatı koyarsanız hiçbir anlamı olmaz.

Stop loss seviyesi nasıl belirlenir?

Stop loss birkaç yaklaşıma göre belirlenebilir, temel olarak iki tür stop loss vardır. Sabit stop ve sürüklenen stop, sabit stoplar bir hisse aldığınızda stop loss’ unuzu belirler ve periyodik olarak stop loss pozisyonunuzu güncelleştirirsiniz.

Haftada bir veya iki haftada bir yukarı trend doğrultusunda stop loss noktanızı yukarı doğru geliştirirsiniz. Sürüklenen stop, fiyat hareketlerini takip için önceden belirleme metodudur.

Uygun stop loss noktasını hesaplamak için basitten karmaşığa kadar bir çok teknik vardır. Hepsinin aynı hedefi vardır, riski sınırlamak ve tarafsız bir çıkış noktası sağlamaktır.

Stop loss koyma yöntemleri nelerdir?

Para birimi şeklinde koyabilirsiniz. Düz mantıkla 10 000 tl lik alım pozisyonuma 700 tl stop koyuyorum eğer 700 tl zarar edersem pozisyondan çıkarım gibi.

Yüzde olarak koyabilirsiniz. Ben %5 zarara razıyım. 20 000 tl’lik alım pozisyonuna karşı 1000 tl zarara razıyım. 1000 tl zararla pozisyondan çıkabilirim.

Piyasada görülen volatilite yani oynaklık baz alınarak stop koyulabilir. Bu konuda piyasa volatilitesini gösteren indikatörlerden yardım alınabilir. Mesela hisse fiyatı 1,50 o an piyasada görülen volatilite 0,12 ise fiyatta aşağı yönlü oluşacak 0,12’lik oynamada ben alım pozisyonumu kapatırım gibi.

Fiyat, bir gün önceki en düşük fiyatın altına düştüğü zaman satış yapmak. Dün görülen en düşük fiyat 1,25 şu an 1,30 eğer fiyat 1,25 altına düşüş yaparsa satış yaparım gibi.

Son 5 gün görülen en düşük fiyatların ortalamasını alarak fiyatlar bu seviyenin altına düşerse satış yapmak. Fiyat şu an 1.45 ve son günün ortalama dip seviyesi 1.40. eğer 1.40 altında kapanış gerçekleşirse zararına satış yaparım şekilnde olabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç