STCW nedir?

STCW İngilizce, Standards of Training, Certification and Watchkeeping for seafarers Terimlerinin kısaltmasından oluşur. Eğitim, belgelendirme ve vardiya tutma standartları anlamına gelmektedir.

Gemi adamlarının denizde çalışabilmesi için bulundurması gereken zorunlu belgeler için 1978 yılında yapılan sözleşmedir. İlki 1978 yılında yapılan bu sözleşme daha sonra 1995 yılında yeniden düzenlenmiştir. Sözleşmedeki amaç, uluslar arası platformda, milleti, kültürü, dili ne olursa olsun dünya genelinde gemiadamları eğitimlerini standartlaştırarak tek tip gemiadamı oluşturabilmek olarak açıklanabilir.

Bu sözleşmeye göre gemi adamlarının almak zorunda olduğu eğitimler ve eğitim sonunda hak ettikleri sertifikalar kısaca STCW sertifika ya da belgeleri olarak adlandırılır. Gemilerde çalışan her gemiadamı yaptığı göreve göre aşağıdaki eğitimleri görmek zorundadır.

Alınması gereken eğitimler nelerdir?

• Temel ilk yardım bilgisi eğitimi.
• Denizde kişisel can kurtarma teknikleri eğitimi.
• Yangın önleme ve yangınla mücadele eğitimi. 
• Personel emniyeti ve sosyal sorumluluk eğitimi.
• Can kurtarma araçlarını kullanma yeterliliği eğitimi.

STCW belgelerinin yenilenmesi

Daha önce STCW belgeleri almış olan gemi adamları yukarıdaki konularda yeterli olduklarını kanıtlamak için her 5 yılda bir idarenin öngördüğü değerlendirme sınavından geçerek belgelerini yenilemek zorundadırlar.

Bu değerlendirmede başarısız olan gemi adamları, başarısız oldukları konularda tekrar eğitime tabi tutulurlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç