STB nedir?

STB, İngilizce Set Top Box, Türkçe set üstü kutusu anlamına gelmektedir. Dijital yayınları izlemek için kullanılan dijital yayın alıcısıdır.

Televizyon ve dış kaynak sinyaline bağlanarak, sinyali içeriğe çeviren ve daha sonra televizyon ekranında gösterilmesini sağlayan cihazdır. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon evde kullanıldığı tahmin edilen uydu alıcıları özel bir Set-Top-Box (STB) çeşididir. Uydu alıcıları, yukarıdaki tanımda ifade edilen dış kaynak olarak uydu sinyalini kullanır.

Yüksek yayın kalitesine olanak sunan bu özel cihaz, HD kanalları seyretmek için kullanılmaktadır. Görüntü kalitesini en az 1920X1080 seviyelerine taşıyan bu cihazı teledünya sistemiyle beraber kullanabilirsiniz. Hd Set Top Box cihazını, teledünya abonelik başvurusu yaparak edinebilirsiniz.

Hd Set Top Box kullanmadan HD yayın seyretmek istiyorsanız cihazınızın DVB-C tuner özelliğinin olması gerekir. Mpeg-4 işlemciyle beraber Hd Set Top Box cihazına gerek olmadan HD kanalları sorunsuz olarak seyredebilirsiniz.

Digiturk’un ve Dsmart'ın müşterilerine dağıttığı cihazlar da bir uydu alıcısı yani bir STB’dır. Ayrıca, Teledünya markasıyla TURKSAT tarafından dağıtılan cihazlar da STB’a örnektir. Uydu alıcılarından farklı olarak Teledünya STB’ları yayını kablo üzerinden alır.

Digiturk yayınları uydu üzerinden, Teledünya yayınları kablo altyapısı üzerinden, TTNET’in IPTV hizmeti ise IP altyapısı üzerinden TV yayınını son kullanıcıya ulaştırmaktadır.

STB’lara başka bir örnek de yaklaşık 4-5 senedir test denemeleri devam eden karasal yayın için kullanılan STB’lardır. Bu cihazlar yıllardır çatal antenlerle aldığımız yayın dijital olarak gönderildiğinde yayını decode edebilmek için kullanılacaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç