SSPE nedir?

SSPE (Subacute Sclerosing Panencephalitis) beyin iltihabı ile ilerleme kaydeden nörolojik bir hastalıktır. Hastalık kızamık virüsünün aktif hale gelmesinden veya kızamık virüsüne uygunsuz bir immün yanıt verilmesi sonucu gelişmektedir. Hastalık genellikle çocuklarda görülmektedir.

Çocuklukta geçirilen kızamığın ağır ya da hafif olması SSPE oluşumu riskini etkilemez. Hatta döküntü olmadan (gizli) geçirilmiş kızamıklardan sonra da SSPE olabilir. Kızamıkların %20’ye varan bir oranı döküntü olmadan seyretmekte ve tanı almamaktadır.

SSPE belirtileri nelerdir?

Önceden normal gelişimi olan bir çocukta birkaç hafta veya birkaç ay içinde gelişen; yürümede bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma, davranış değişikliği, başın öne doğru düşmesi ya da vücutta gevşeme, silkinme şeklinde çok kısa süreli nöbetler en tanımlayıcı belirtilerdir.

SSPE hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Ancak bazı hastalarda (yaklaşık 10 hastadan birinde) ilerlemenin olmaması, hastalıkta duraklama, hatta kendiliğinden iyileşmenin görülmesi mümkündür.

Başlangıç bulguları hafıza kaybı, irritabilite (uyarılara yanıt vermede görülen bozukluklar), nöbetler, istemsiz kas hareketleri veya davranış değişiklikleridir.

SSPE nedenleri nelerdir?

SSPE"nin nedeni tam olarak bilinemekle birlikte başlıca nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;

1. 1987-1998 yıllarında kızamık aşısının 12. ve 15. aylarında yapılan aşının 9. aya çekilmesinden dolayı, bu yıllar arasında kızamık vakalarının çok olduğu görülmüştür bazı uzman hekimlerin uyarısına rağmen 2. doza geçilmemiştir. Kısaca bu dönemlerde tek doz aşı yapılmasından dolayı SSPE hastalığı artmıştır.

2. Aşıların bayat olmasından, (bölgesel rakamlar bayat aşıların belili illere ve mahallelere gittiğini aynı zamanda iddianın güçlü olduğunu gösteriyor).

3. Aşıların yanlış vurulmasından.

4. Anne Antikorlarının 9. aya kadar korumaması ve bu sürede kızamık geçirmesi ya da tam tersi anne antikorlarının yüksek olması aşı yapıldığında anne antikorlarının güçlü gelmesi.

5. Aşı 9. ayda yapılırsa % 85 koruyucu özelliğine sahip buda %15 SSPE hastalığı ihtimali demek.

6. Diğer Sebepler % 5-10 yakalanma riski var demektir. Gelişmiş ülkelerde genelde 12. ayda yapılıyor, sebebi aşının % 95 koruyuculuğu olduğu için ama onlarda kızamık geçiren yok. Ondan dolayı 12. ayda vuruluyor. Şu an ülkemizde 12. ay 6 veya 7 yaş arasındaki çocuklara aşı yapılıyor.

SSPE'de tedavi süreci nasıldır?

SSPE hastalığından korunmanın en önemli yolu kızamık aşısı olmak, kızamık aşısı olmamış çocuklarda hastalığın görülme riskinin aşı yapılana göre 20-30 kat daha fazla olduğu  bilinmektedir.

Hastalığın en erken 6 hafta içinde ölüme sebebiyet verdiğini belirten doktorlar, iyi bakımla 20-25 yıl daha yaşayan vakalara rastlandığını belirtiyorlar. Tıbben kesin tedavisi olmayan bu hastalığın, sadece virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla  seyri yavaşlatılabiliyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç