SSN nedir?

SSN (Social Security Number) Türkçe sosyal güvenlik numarası anlamına gelmektedir. Amerika da yaşayan insanlara verilen, hayatın her bir noktasında gerekli olan 9 rakamli numaradır.

“Social Security Number” (SSN) Türkiye’deki TC kimlik numarasi eş değer bir numaradır. Tüm SSN numaraları kişiye özeldir ve tektir. Amerika’dan aldığınız bu SSN artık ömür boyu bir daha Amerika’ya girmeyecek dahi olsanız size ait bir numara olarak kalacaktır.

SSN kartı ne işe yarar?

Sosyal güvelik numara’nızı aldıktan sonra ev kiralama, faturalı telefon hattı alma, banka hesabı açma gibi işlemleri yapabileceğiniz gibi Work and Travel programı dahilinde yasal olan herhangi bir işte de rahatlıkla çalışabilirsiniz. Tüm işverenler SSN kartına sahip kişileri işyerlerine alırlar; aksi durum işverenin kaçak olarak çalışan çalıştırması anlamına gelir. Bu durum Work and Travel ile yerleşmiş olduğunuz ilk iş yeri için problem değildir çünkü Amerika’ya ayak bastığınız gün SEVIS aktivasyonunuzu yapar ortalama 2 gün sonra Sosyal Güvenlik Ofisi’ne giderek SSN başvurusunda bulunursunuz.

Başvuru esnasında size hemen SSN kartınız verilmez ancak başvuru yaptığınıza dair konfirmasyon bilgileri bulunan bir kağıt alırsınız. Bu kağıtla birlikte artık çalışmaya başlarsınız. Geçen ilk iki gün içinse yerinde eğitim alma durumunuz yüksek bir olasılık olduğu için gün kaybı gibi durumlarla genel olarak karşılaşmazsınız ancak bu durum yine de işverenden işverene değişir. SSN başvurunuz sonrası SSN kartınız 1 ile 4 hafta arasında başvuru sırasında vermiş olduğunuz irtibat adresine gelir.

SSN sosyal güvenlik numarası nasıl alınır?

Amerika'da bulunduğunuz yere en yakın Sosyal Güvenlik Ofisi'ne (Social Security Office) giderek aşağıdaki belgelerle başvurabilirsiniz;

• Pasaport.
• I94 Formu (Amerikaya giderken uçakta verilen form).
• DS2019 Form.

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Başvurduktan sonra 3 hafta içinde çalıştığınız yere SSN (Sosyal Güvenlik Kartı) gelecektir. Gelmezse Sosyal Güvenlik Ofisi ile temasa geçilmeli. Sosyal Güvenlik Ofisi'ne muhakkak doğru adres verilmeli ve başvuruda gerçek imza atılmalı. Çünkü Amerika'dan döndükten sonra Taxback(Vergi İadesi)' ne başvuracaksınız, eğer Taxback ile SSC imzanız aynı olmazsa vergi iadesinde problem olabilir.

Sosyal guvenlik numarası son derece gizli bir bilgidir. SSN’ininiz sadece size özel olup, sizin icin son derece büyük önem taşıyan bir kimliktir. SSN’inizin kötü niyetli kişiler tarafından çalınmasıyla çok büyük sıkıntılar doğurabilir. Sosyal güvenlik numarasının ezberlenmesi ve kartın gizli bir yere saklanması elzemdir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç