SSHD nedir?

SSHD, Solid State Hard Diskler; Solid State Hybrid Drive sözcüklerinin kısaltılmasından oluşturulmuştur.

Burada önemli bir anahtar kelime var o da “Hibrit”. Hibrit aslında birçok farklı çalışan sistemin bir arada kullanılarak oluşturulmuş yapılarına verilen isimdir. Bu anlamda içinde hem Nand flash bellek (SSD) hemde mekanik disk (HDD) bulandıran donanımdır.

Nand flash belleğe sisteminiz yükenirken Mekanik disk bölümünde özel dosyalarınız veya programlarınız saklanır. Peki neden SSD’ lerden sonra SSHD ‘ lerin üretimine ihtiyaç duyulmuştur? Çünkü SSD (Solid State) Diskler Hibrit (SSHD) Disklerden hala çok pahalıdır.

1 TB Hard Disk 150 TL civarında seyrederken 1 TBB Solid State Disk 1500 TL civarında seyretmektedir. SSHD’ ler ise bu iki teknoloji arasında bir bedel ödeyerek alınabilecek en makul diskler olarak görünüyor. Aşağıda bir SSHD ‘ nin iç yapısı gösterilmiştir. Görüldüğü gibi hem mekanıik bir disk hem de Nand Flash’ lar bu yapı içerisinde barındırılırlar. SSHD diskler SSD diskin hızı ve normal sabitdisklerin depolama kapasitesine sahiptir

sshd

. SSD disklerin fiyatlarının yüksek olması ve depolama kapasitelerinin normal sabitdisklere nazaran daha az olması sebebi ile ortaya çıkmış, hibrit bir çözümdür. SSHD teknolojisi, sisteminizin uygulamaları daha hızlı önyüklemesini, yüklemesini ve çalıştırmasını sağlar.

Tipik bir SSHD 8GB SSD ve 500GB HDD gibi bir birleşime sahiptir.  SSHD sahip olduğu SSD yapı sayesinde hızlı işletim sistemi önyüklemesi gerçekleştirebilir. 500 GB bir SSHD'nin sadece 8 GB bölümü gerçek anlamda SSD'dir. Bu 8 GB az gibi gelebilir, fakat bu 8 GB alan hızlı Boot yapma, sık kullanılan programları daha hızı açmakta kullanılır.

Diğer bölümlerini ise standart HDD oluşturur. Yapılan testler sonucu SSD çok az bir fark ile daha  hızlı olduğu tespit edilmiştir. fiyat ve performansın mükemmel birleşimi olan SSHD hem istediğiniz hıza yakın, hem de bütçenize zarar vermeyecektir.

SSHD diskler tipik bir sabit disk gibi takılır ve çalışır. Sistem dosyaları SSD bölüme yüklenir böylelikle sistem açılışı oldukça hızlanır. Tabi 8GB gibi bir alan oldukça yetersizdir. Bu sebepten belli bir zaman sonra mekanik diske yazmak kaçınılmaz olur. SSD diskler SSHD disklere nazaran doğal olarak daha hızlıdır. Fakat mekanik sabitdisklere göre performansları daha iyidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç