SSD harddisk nedir?

SSD (İngilizce: Solid State Disk Türkçe: Katı Hal Sürücüsü), veri depolamak için geliştirilmiş mekanik disklerin yerini alacak veri depolama aygıtıdır.

Mekanik disklerdeki artan RPM (rotation per minute) daha fazla performans ve beraberinde sıcaklık problemi de getirmiştir. Problemlerin çözümünde kullanılan teknikler artık son limitlerine gelmiştir. Mekanik diskler artık yerini yavaş yavaş kendisinden tamamen farklı ve potansiyeli oldukça yüksek olan ssd sürücülere bırakmaktadır.

SSD; SRAM veya DRAM kullanır. Buna genellikle RAM-drive denir.İçerisinde normal harddiskler gibi dönen bir başlık/mekanizma bulunmamaktadır. Bunun sonucu olarak daha az narindir. Diğer harddiskler sarsılmalarda problem oluştururken, SSD ler daha dayanıklıdır. Yine içerisinde hareketli parça olmadığı için daha sessizlerdir.

SSD diskler ise sadece bir veya bir kaç devre kartından oluşur. Yan taraftaki yüzeyde de gördüğünüz gibi standart bir devre kartı üzerinde 6 adet depolama birimi konumlandırılmıştır. Bu birimler, fotoğraftaki diskin kapasitesinin 6 parçadan oluştuğunu gösterir. Yani 60 GB kapasiteli bir diski örnek alacak olursak her bir ünite 10 GB depolamaktadır. SSD’lerin en büyük avantajı hızlı olmalarıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz manyetik mekanik diskler bir veriye ulaşmak için o veri parlak diskin neresinde ise okuyucu kafa diskin o bölgesinde gitmek zorundadır ancak SSD’lerde fotoğrafta da görebileceğiniz üzere herhangi bir hareketli veya manyetik parça olmadığı için verilere ulaşmak için sadece tıklamanız yeterlidir. Bu sebeple en kalitesiz SSD disk bile manyetik disklerden daha performanslı çalışacaktır. SSD disklerin ortaya çıkışı aslında USB bellekler ile başlamıştır.

Bildiğiniz üzere USB belleklerde de herhangi bir hareketli parça bulunmaz. Temel mantıkta düşünüldüğünde SSD disk, onlarca USB belleğin birleştirilmesiyle elde edilir. USB belleklerde tıpkı manyetik diskler gibi bir kaç MB’dan başlayıp günümüzde GB’larca veriyi depolayabilecek kapasiteye ulaşmayı başarmışlardır. Ancak halen daha yüksek maliyetli olduklarından, mekanik disklerin depolama kapasitelerinde ulaşamamışlardır. Bugün piyasada yer al 1 TB SSD disk bulmak oldukça zor ve maliyetli olacaktır. Genel itibariyle 32, 64, 128 ve 256 GB SSD diskler revaçtadır.

Son olarak SSD disklerin en büyük dezavantajı ise manyetik disklere nazaran belirli bir ömürleri olmasıdır. Az önce bahsettiğim 6 parçalı depolama ünitelerinin her birinin belirli bir ömrü bulunmaktadır. Bu rakamlar oldukça yüksek ve bireysel çabalarla ulaşması zor olsa da yinede böyle bir sınır vardır. Örneği söz konusu depolama ünitelerinin her biri 100.000 okuma-yazma işleminden sonra performansını kaybetmekte, hatta kullanılamaz hale gelmektedir. Bu sebeple SSD disk teknolojisi halen geliştirilmekte ve farklı yöntemler uygulamaya çalışılmaktadır.

Avantajları

• Hızlı başlangıç.
• Hızlı veri erişimi.
• Hareketli parça olmadığı için sessiz çalışma şekli.
• Az enerji tüketimi ve az ısınma.
• Hareketli parçalar olmadığı için daha fazla mekanik dayanıklılık.
• Normal harddiske göre daha az yer kaplama.
• Yazma ve okumada daha az hata.

Dezavantajları

• Pahalılar.
• Normal harddisklere göre kapasiteleri az.
• DRAM li olan SSD ler (flash tabanlı olmayanlar) normal harddisklerden daha fazla enerji harcar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç