Sscb nedir?

Sscb, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği anlamına gelmektedir. Bu kavramın kısa yazılışıdır.

Sovyetler Birliği olarak bilinen ülke: (SSCB) Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, 1991 yılına kadar Sovyetler Birliği (SSCB) olarak bilinen, şu anki devamı Rusya Federasyonu olan bir Avrasya ülkesidir. Başkenti Moskova'dır. Yüzölçümü 22.402.200 km²'ydi, ki bu da Dünyadaki en geniş yüzölçümüne sahip ülke olmasını sağlıyordu.

1917 Ekim Devrimi, başka bir değişle Bolşevik İhtilali ile kurulan SSCB, başta Rusya merkezli olmak üzere tüm Türkistan'ı ve Baltık ülkeleri'nden üçünü içine alan devlet idi. Proleterya diktatörlüğünün uygulandığı ender ülkelerdendi. Soğuk savaş sürecinde Amerika'nın karşısındaki güç konumunda idi. 1985 yılında Gorbaçov iktidarından sonra başlayan Glasnost ve Perestroyka ile başlayıp 6 yıl süren reformların ardından 1991 yılının sonunda Sovyetler Birliği resmen dağıldı ve tüm ülkeler bağımsızlıklarını ilan ettiler. Birliği oluşturan 15 devletten 12'si bir araya gelerek Bağımsız Devletler Topluluğu'nu oluşturdular. Halen SSCB'nin varisi olan Rusya Federasyonu, dünyanın en geniş topraklarına sahiptir ve bir dünya süper gücü olmayı sürdürmektedir.

Sovyet nedir?

Sosyalist toplumun siyasal örgütlenme biçimlerinden biri olarak S.S.C.B.'de işçi köylü asker delegelerinin oluşturduğu kurullara verilen ad, meclis.

Sscb ülkeleri hangileridir?

1- Rusya

2- Beyaz Rusya

3- Ukrayna

4- Moldova

5- Gürcistan

6- Ermenistan

7- Azerbaycan

8- Kazakistan

9- Özbekistan

10- Türkmenistan

11- Kırgızistan

12- Tacikistan

13- Estonya

14- Litvanya

15- Letonya

Dış Bağlantılar

Sovyetler Birliği Bayrağı

Sovyetler birliği arması

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç