Srs nedir?

Srs iki farklı anlama gelmektedir. Birisi ses sistemleri ile diğeri ise arabalarla ilgilidir.

Otomobillerde Srs, İngilizce "Suplementary Restraint System" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadan oluşan kavram kısaca "Airbag" yani "Hava yastıklarını" ifade etmektedir.

Türkçe'de "Tamamlayıcı öne gitmeyi engelleyen sistem" anlamına gelen Srs, kısaca Airbag olarak bilinsede, Airbag'lerden farklıdır.

Srs'nin normal Airbag'lerden farkı emniyet kemeriyle birlikte kullanılıyor olabilmesidir. Emniyet kemeriyle birlikte kullanılmaları halinde maksimum koruma sağlayan hava yastıkları, çarpışma sırasında, çok kısa bir süre içinde otomatik olarak devreye girer.

Ses sistemlerindeki Srs ise Surround Sound kelimelerinden oluşan bir kısaltmadır.

Surround Sound; Srs Wow, Srs Sound, Srs TruBass, Srs Focus gibi ses kavramlarını barındıran çevresel ses teknolojilerini tanımlamak için kullanılan kavramlardan biridir.

Surround Sound; geleneksel kayıt ve oynatma teknikleri tarafından maskelenen uzaklıkla ilgili bilgileri geri getirir. Srs, gerçek bir surround-sound (çevresel ses) sağlamak için stereo sinyali çeşitli bileşenlerine ayırarak, ses sinyali içindeki uzaklıkla ilgili ipuçlarını ve ortam bilgilerini geri getirir. Böylece, doğrusal sesler vermek yerine onları uygun alanlara yerleştirir.

Srs wow nedir?

Srs Wow; Srs Sound, Srs TruBass ve Srs Focus ses teknolojilerinin bir kombinasyonudur.

TruSurround Srs nedir?

Sanal ses teknolojisidir. TruSurround ile digital audionun 6 ayrı kanalı iki kanalda işlenir ve iki hoparlör üzerinden dinleyiciye iletilir.

Srs Trubass nedir?

Srs Trubass; Markaya özgü psiko-akustik tekniklerini kullanarak bas performansını artıran, patentli bir Srs teknolojisidir. Bu teknikler, bas frekansı bilgilerini yeniden yaratmak için orijinal ses kaynağında bulunan armoniyi kullanarak, temel düşük frekanslı tonların yeniden algılanmasını sağlar.

Srs Focus nedir?

Srs Focus; Görüntü yüksekliği algısı yaratmak için ses görüntüsü alanını yükseltir. Focus, Srs 3d ile birlikte kullanıldığında, geniş bir sweet spot’a (en iyi nokta) sahip çok daha yüksek ve geniş bir ses alanı üreterek genişletilmiş bir ses görüntüsü sunar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç