SRC nedir?

SRC belgesi, ticari araç kullanıcılarının alması gereken belge türüdür. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici vd. ticari araç kullanan şoförler alırlar.

Karayolu taşıma kanununa göre eşya, kargo ve yolcu taşıyan diğer bir deyişle ticari olan taşıtı sevk ve idare eden kişide bulunması gereken belgelerin ne olduğunu sıralayacak olursak; bunlardan birincisi sürücü belgesi (ehliyet), ikincisi mesleki yeterlilik (src) belgesi, üçüncüsü ise psikoteknik raporudur.

Bu belgelerden birisinin eksik olması durumunda cezai işlem söz konusu olur. Örneğin, ülkemizde ticari araç sürücülerinin alması gereken belge türü SRC iken Amerika Birleşik Devletinde ticari araç sürücülerinin alması gereken belge türünün adı CDL' dir. Bu her ülkede farklı olabilmektedir. Kısaca eşya, kargo ve insan taşımacılı yapan sürücüler bu belgeleri alarak bu işi icra edebilirler.

Çeşitleri ve kullanım alanları

SRC belgelerini 5 çeşit olarak nitelendirebiliriz. SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 olmak üzere yapılan işin niteliği gereği değişik özellikteki ticari araç sürücüleri için farklı SRC belgeleri öngörülmüştür. SRC1, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan ve yapacak olan sürücüler için alınması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. SRC2 ise yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücüler için öngörülen zorunlu bir belgedir.

Hemen belirtelim ki SRC1 belgesi alan ticari araç sürücüleri SRC2 belgesini de almış sayılırlar. Ayrıca başvuru yapıp SRC2 belgesi almalarına gerek yoktur. Bunun dışında uluslararası eşya kargo taşımacılığı yapacak sürücülerin zorunlu olarak alması gereken belge iseSRC3tür. Eşya kargo taşımacılığının yurtiçinde yapılacak olması durumunda ise söz konusu ticari taşıt sürücüleriSRC4 belgesi alarak zorunlu mesleki yeterlilik belgesine sahip olurlar.

SRC1 ve SRC2 belgelerinde olduğu gibi aynı şekilde SRC3 belgesi alan ticari taşıt sürücüsü de SRC4 belgesi almış sayılmaktadır ve SRC3'e sahip olanlar açısından ayrıca SRC4 belgesi alma gereği yoktur. Son olarak bir de tehlikeli madde taşıyan araç sürücüleri için SRC5 belgesi öngörülmüştür. Her türlü tehlikeli madde taşıyan araç sürücülerinin SRC5 belgesi alma zorunluluğu vardır.

SRC Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi aşağıdaki türlere ayrılır

SRC1: ULUSLAR ARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI,
SRC2: YURTİÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI,
SRC3: ULUSLAR ARASI EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI,
SRC4: YURTİÇİ EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI,
SRC5: TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI

SRC belgesi eğitim daşvurusu

SRC belgesine başvuru yapmak isteyen sürücüler, 4 (dört) günlük SRC eğitime katılmaları gerekmektedir. SRC eğitimine katılan sürücüler, eğitimini tamamladıktan sonra kursumuz tarafından eğitimi tamamlama belgesi verilir. Bu belge ile Ulaştırma Bakanlığının yapacak olduğu sınava girilir.

Sınavda başarılı olan kursiyerlerin SRC belgeleri Bakanlık tarafından kişilerin adreslerine postalanır. SRC sınavında baraj 100 puan üzerinden 60 puandır. src belgesi başvurusu yapan sürücüler kimlik ve ehliyet fotokopisi ile ilk başvurularını kursumuza gelerek yaptırabilirler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç