Spotify nedir?

Spotify, 2008 yılından beri bir çok ülkede hizmet veren online müzik platformudur.

Uzun zamandır Türkiye’de varlığını göstermek isteyen spotify, Eylül ayında yayın hayatına başladı. Ücretsiz kullanıcılar 6 aylık sınırsız bir deneme sürümünden sonra kullanıcılar sadece 2,5 saat müzik dinleyebilme imkanı tanınıyordu artık bu kısıtlamayı kaldırdı.

Spotify İsveç asıllı bir üründür. Spotify, Sony, EMI, Universal müzik gibi dünyaca ünlü yapım şirketlerine kayıtlı müziklerin, kısıtlama yapılmadan dinlenmesine olanak sağlayabiliyor. Müziklere; albüm adı, sanatçı adı, şarkı adı, şarkının tipi, tarzı şeklinde arama yaparak ulaşabiliyoruz.

Spotify üzerinden müzik dinlemek için ise kullanıcıların önünde 5 farklı seçenek bulunuyor. Ancak bu seçeneklere erişimin Spotify’ın abonelik paketleriyle bağlantılı olduğunun altını çizmekte fayda var. Spotify’ı ücretsiz olarak kullanmak mümkün olsa da bu pakette kalanların sadece web ve masaüstü uygulamaları aracılığıyla platforma erişebiliyor, aynı zamanda şarkı aralarında reklam dinlemek zorunda kalıyor. Bu reklamları ileriye sarmaya ise izin verilmiyor.

Spotify’ın uygulamaları içinde şarkılara erişimin farklı yolları bulunuyor. Kullanıcılar Spotify’ın keşif platformunu kullanarak şarkı, şarkıcı, türe dayalı aramalar gerçekleştirebilip buradan dinlemek istedikleri şarkılara ulaşabiliyor. Buna ek olarak uygulama içinde hazır bulunan radyo kanalları da kullanıcıların sevdikleri şarkıcılara veya türlere dayalı olarak seçilmiş şarkıları dinlemesine imkan sağlıyor.

spotify

Bu radyoların Spotify üzerinde müziğe erişimin en kestirme yolu olduğunu söylemek pek yanlış olmayacaktır. Platformda bireysel olarak bir radyo oluşturma imkanı da bulunuyor. Ancak dinleyeceği şarkıları kendisi seçmek isteyen kullanıcılar için çalma listesi oluşturma seçeneği de bulunuyor.

Kullanıcılar şarkıları tek tek seçerek özel bir liste oluşturabildikleri gibi, Spotify içindeki radyolardan veya bağımsız olarak beğendikleri şarkıları kullanarak çalma listeleri oluşturabiliyor. Platform içinde başka kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerinin de dinlenebiliyor. Spotify’ın müzik aracılığıyla sosyalleşme konusunda etkin bir araç olduğunu söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Radyolar aracılığıyla müzik dinlerken bir önceki şarkıya geri dönmek mümkün olmasa da, çalma listelerinde böyle bir engel bulunmuyor. Bu listelerde kullanıcılar diledikleri şarkıya geçiş yapabiliyor. Spotify’ın dikkat çeken bir diğer özelliği de çeşitli kriterlere göre hazırlanan çalma listelerinin sürekli olarak güncellenebilir olması. Böylelikle müzik dünyasının farklı kategorilerinde hangi şarkıların dinlendiğini öğrenmek isteyenlerin işi de ciddi ölçüde kolaylaşıyor.

Kullanıcıların bu listelerdeki güncellemelerden haberdar olması için bu listeleri takibe alması gerekiyor. Spotify’ın sosyallik dozunu biraz daha artırmak isteyenler Facebook entegrasyonuna ek olarak dinledikleri şarkıları Twitter ve Tumblr üzerinden başka arkadaşlarıyla veya e-posta üzerinden özel olarak paylaşabiliyor. Bu bağlantılara tıklandığı zaman yeniden Spotify’a yönlendirme yapılabiliyor.

Spotify nasıl kullanılıyor?

Spotify herkesin kullanımını düşünerek oldukça basit şekilde hazırlanmış ve dizany edilmiş. Öncelikle akıllı telefonumuzun işletim sistemine uygun olan marketten bu uygulamayı indiriyoruz. Sonra uygulama üye oluyoruz. Üye olduktan sonra dilerseniz ayarlar bölümünü kullanarak Facebook'taki hesabınız ile senkronize edebilirsiniz. Facebook ile senktronize ederseniz, hangi arkadaşınızın, hangi şarkıları dinlediğini kolayca görebilirsiniz.

Sol üst tarafta bulunan butona basıt "gözat" kısmındaki popüler listelerden birini seçip, karışık çal dediğimizde bu listeleri bize rastgele çalmaya başlar. Tabiiki ücretsiz versiyonda iseniz bu listedeki şarkılardan istediğinizi seçip dinleme hakkınız yok, ayrıca şarkı aralarında spotify reklamını da sık sık duyabilirsiniz. Yüksek kalitedeki ses ve sizin için özel olarak hazırlanmış listelerde müzik dinleme keyfi sunmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç