Spor psikolojisi nedir?

Spor psikolojisi, sporculara yardımcı olmak üzere, spor ve egzersiz ortamında bireyi ve davranışlarını inceleyen bilim dalıdır. Spordaki gelişmeler, kural değişiklikleri sporculara ruhsal ve bedensel yönden daha fazla sorumluluk getirmiş, beklentilerin artmasına sebep olmuştur. Reklam ve propaganda aracı haline gelen spor, ticari boyutta önem kazanınca sporcuların verimlilikleri, performans düzeyleri ve kişilik özelliklerinin incelenmesi zorunlu hale gelmiştir.

Spor psikolojisi bu sebepleri ortadan kaldırmak için geliştirilmiş olup bu alanlarda çalışmalar yapar. Yaş ve cinsiyet farklılıklarını dikkate alarak spor yapan ve yapmayan bireylerin ruhsal durumlarını, spordaki ilgi alanlarını, bireyleri spora motive eden unsurları inceleyerek birtakım analizler yapar ve sonuçlar sunar. Spor terapisi, spor rehabilitasyonu, spor eğitimi, okul sporu, performans sporu da spor psikolojisinin ilgi alanına girer.

Spor psikolojisi;

1. Antrenman yöntemlerini geliştiren ve daha etkili olmak isteyen antrenörün,

2. Antrenman ve yarışma karakterli psikolojik yüklenmeyi üzerinden atmaya çalışan sporcunun,

3. Öğrencisinin belirli hareketlerde korku göstermemesi ve spor dersine daha istekli katılmasını isteyen öğretmenin,

4. Takımda oluşmayan iyi düzeydeki beraberliğin nedenlerini araştıran ya da yeteneklerine göre oyuncu seçimini yapan ve onları yönlendiren spor uzmanının, karşılaştığı problemleri çözmeye çalışır.

Spor psikolojisi, spor terapisi ve spor rehabilitasyonu gibi spor eğitimi, okul sporu, performans sporu ve yüksek performans sporu ile ilgili alanlarda faaliyet gösterir.

Spor psikolojisinin alt alanları

1. Performansı artırmak

a. Kişilik

b. Dikkat

c. Motivasyon

d. Konsantrasyon

e. Algı

2. Teknik öğretimde hızlandırıcı çalışma

a. Zihinsel antrenman

b. Becerilerin öğrenilmesi

c. Performansın artırılması

3. Performansın önündeki psikolojik engelleri kaldırma

a. Gerilim

b. Heyecan

c. Müsabaka kaygısı

d. Tükenme

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç