Splitter nedir?

Teknik terim olarak Türkçe karşılığı " frekans ayırıcı" olan splitter, ses ile veri akışı arasında filtre görevi yapan bir cihazdır.

Splitter, normal bakır kablolar ile evlerimize ulaşan sinyali 0-4 KHz (Telefon)  ve 4-1100 KHz (DSL)  olarak birbirinden ayırır. Böylece biz internete girerken telefon meşgul olmaz. Splitter kullanılmayan sistemlerde hem telefondan aşırı bir cızırtı duyulur ve sağlıklı görüşme yapılamaz, hem de internet hattı sağlıklı olmadığı için sık sık hattan düşmeler, hızlarda sorunlar yaşanır.

Splitter elektronik ve analog olarak 2 ana gruba ayrılır. Elektronik splitter içinde gelişmiş filtre sistemi olan ve frekans ayırımı tam yapan elektronik cihazdır. Analog splitter ise sadece bir filtredir ve içinde kondansatör tabir edilen küçük bir parça vardır.

Splitter kelimesinin Türkçe olarak direk karşılığı “frekans ayırıcı”dır. Bir nevi filtre görevi görür ve ses ile veriyi birbirinden ayırır.Daha geniş tanımı ile internet bağlantısı ile telefon konuşmalarını birbirinden ayıran ve bu bağlantıların birbirinden etkilenmemesini sağlayan cihaza splitter dedir.

Ses frekansı ile veri frekansı birbirinden her ne kadar farklı olsa da elektromanyetik dalgalar sesli görüşmelerin yada internet bağlantısının kalitesini bozabilmektedir.Sizde evinizde hem telefon hemde internet kullanıyorsanız ve resimde gördüğünüz gibi bir cihaz ile ana hattan gelen bağlantı ikiye ayrılarak biri telefona gidiyor diğeri de modeme geliyor ise kullandığınız bu ayırıcı Splitter’dır.

Teknik olarak splitter

Splitter kullanmadığınız takdirde internete girdiğiniz zaman telefon hattınız meşgul olacaktır yada telefon kullandığınız zaman internet hattını meşgul olacaktır. 2 farklı ana gruba ayrılan Splitter, elektronik ve analog olarak gruplandırılmaktadır.Elektronik splitter içinde gelişmiş filtre sistemi olan ve frekans ayırımı tam yapan elektronik cihazdır.

Analog splitter ise sadece bir filtredir ve içinde kondansatör tabir edilen küçük bir parça vardır. Splitter kullanılmayan sistemlerde hem telefondan aşırı bir cızırtı duyulur ve sağlıklı görüşme yapılamaz, hem de internet hattı sağlıklı olmadığı için sık sık hattan düşmeler, hızlarda sorunlar yaşanır.

Ayrıca bakınız

ADSL

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç