SPL nedir?

SPL, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kurumu'nun adıdır. SPL sermaye piyasası alanında faaliyet gösteren kurumların yönetici ve diğer çalışanlarının mesleki yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini tespit etmek için lisanslama sınavları yaparak, mesleki yeterliliklerini gösterir lisans vermek, eğitim programları düzenlemek, sermaye piyasası çalışanlarının lisanslarını tutmak amaçıyla kurulmuştur.

SPL, sermaye piyasasının geniş bir katılımla temsilinin sağlanması için sermaye piyasasında yer alan borsalar, takas, saklama ve kayıt kuruluşları ile tüm mesleklerin çatı örgütlerinin ortak olarak yer aldığı bir platformdur.

SPL, ülkemizde başta Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) olmak üzere diğer kuruluşlarında katkısıyla yürütülen finansal okur yazarlığın geliştirilmesi gibi konularda da aktif görevler üstlenip bu tip faaliyetleri arttırmayı planlamaktadır.

SPL'nin amaç ve görevleri nelerdir?

Sermaye piyasalarında eğitim, sınav ve lisans süreçleri düzenlemelerinin asıl amaçları yatırımcıların korunması, doğru bilgiye doğru kaynaklardan erişilmesinin sağlanması ve bunlar yapılırken de sermaye piyasası kuruluşlarında çalışanlarının mesleki donanımını güçlendirmek ve güvenilirliği artırmaktır.

Bu nedenle ülkemiz sermaye piyasasında yatırım yapan veya yatırım yapmayı düşünenlerin genel olarak lisans belgesi düzenlemelerine dair bilgi sahibi olmaları ve işlemlerinin lisanslı kişilerce yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Yatırım yapan ve yapmayı düşünen kişiler işlem anında ilgili sermaye piyasası profesyonellerinden, işlem yapılan kuruluşlardan doğrudan bilgi talep edilebileceği gibi SPL'ye başvurarak da gerekli bilgileri temin edebileceklerdir.

SPL (Ses basınç seviyesi) nedir?

SPL İngilizce Sound Pressure Level kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Türkçede ses basınç seviyesi olarak adlandırılabilir. Bir ortamdaki ses şiddetini ifade etmek için kullanılır. Ses dalgaları kaynaklarından itibaren hava moleküllerindeki titreşimin aktarılması ile iletilirler.

Bu sırada bu dalgalar ilerlerken havayı sıkıştırarak ortamın normal hava basıncına ek bir basınç oluştururlar. Bu basınç ses basıncıdır. Bilimsel olarak dB SPL biçiminde gösterilir.

Aşağıdaki törnek tablodan yaklaşık ses basınçları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Gündüz ev içinde fon gürültüsü 30 dB SPL.
1 metreden televizyonda program sesi 60 dB SPL.
Yakından ana yol trafik gürültüsü 100 dB SPL.
Ortalama diskotek müzik seviyesi 110 dB SPL.
1 metreden silah sesi 120 dB SPL.
Yakından jet uçağı kalkış sesi 150 dB SPL.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç