Spinning nedir?

Spinning 1991 yılında Amerika’dan yayılmaya başlayan bir spor dalıdır. Adı iki defa Race Across America’ya katılan Johnny G. Spinner’dan geliyor.

Johnny G. Spinner, Amerika’nın doğu kıyısından batı kıyısına yapılan bisiklet yarışını kazanamayınca, bir yıl sonraki yarışa hazırlanmak için özel bir bisiklet tasarladı. Diğer kondisyon bisikletlerinden farkı, bunun çok daha ergonomik olmasıydı. Gidonun tutuş konumu değiştirilerek, ayakta ya da oturarak pedal çevrilebiliyordu.

Selesi boya göre ayarlanıyordu. Spinner, garajına monte ettiği bisikletiyle karanlıkta günlerce pedal çevirdi ve şampiyonada ABD’yi bisikletle bir uçtan bir uca en çabuk geçen sporcu oldu. Başarısını borçlu olduğu özel bisiklet, Amerika’da yeni bir spor akımının doğmasına yol açtı: Spinning.

Basit ve eğlenceli bu spor dalı spor merkezlerinin çoğunda müzik eşliğinde uygulanıyor. Spinning’in kondisyon bisikletiyle yapılan egzersizlerden farkı, spor salonlarında kalabalık gruplarla, müzik ve hoca eşliğinde yapılması. Bu şekilde spor yapanların motivasyonu artırılıyor. Su içinde yapılanı bile var.

spinning

Her sporda olduğu gibi, bisiklet kullanırken de dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Pedal çevirirken bisikletin boyunuza göre ayarlanması, ayağınızı pedala bağlayan iplerin sıkılması, sele üstünde dinlenme anında bacağın dizden kırık şekilde tutulmaması gibi. Ayarlamaların düzgün yapılmamış olması ağrılara ve dizkapağında rahatsızlığa neden olabiliyor. Vites ayarları, sele yüksekliği, duruş pozisyonları gibi durumlar kişiden kişiye göre değişiyor.

Eğlenceli ve rahatça uygulanabilen bir ders olan spinning, aynı zamanda kondisyonu ve kalbi de güçlendiriyor. Dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. Bisiklet üzerinde oturarak, ayakta, öne, arkaya ve yanlara doğru eğilip doğrularak kollar, göğüs kasları ve sırt da çalıştırılıyor. Bacaklara esneklik kazandırmanın yanı sıra maksimum düzeyde kalori yakma fırsatı veriyor. Çoğunlukla kadınların tercih ettiği bu spor bacak, baldır ve kalça bölgelerindeki yağları eriterek incelmesini ve sıkılaşmasını sağlıyor.

Derslerin seviyesine göre harcadığınız kalori miktarı da değişiyor. 45 dakikalık bir derste 500 ila 900 arasında kalori yakmanız mümkün. Kullanıcının kısa sürede en yüksek performansı yakalaması için hazırlanan spinning bisikletleri; nabız, kalori ve zaman gibi bilgileri dijital göstergesiyle veriyor. Antrenörler herkesin olması gerektiği hızı, iniş ve çıkışlarda neler yapılması gerektiğini ve o anda olması gereken nabız aralığını söylüyor. Antrenör ve sporcular bu şekilde vücut değerlerini takip edebiliyor.

Spinningin faydaları

Spinning dersine katılanlar, derse başladıktan 2 hafta sonra etkilerini görmeye başladıklarını söylüyorlar. Dersin yararları arasında; yüksek miktarda kalori yakmak. (tipik bir derste 400 ile 600 arasında kalori yakarsınız)

• Vücuttaki yağ oranının azalması
• Kalp damar sisteminin güçlenmesi
• Kasların güçlenmesi
• Stres seviyesinde azalma
• Güç artışı
• Çalışma sırasında vücudun endorfin salgılaması vardır.

Spinning için ipuçları

Derse girmeden önce ve dersten sonra bazı şeyleri yapmanız egzersizinizin verimliliği açısından önemlidir. Su için; spinning sizi terletir. Hem de çok. Dersten en az 1 saat önce, en az 2 bardak su içerek vücudunuzun ihtiyacı olan suyu alın. Derse, yanınızda bir şişe su ile katılın ve dersten sonra da bol bol su için. Doğru beslenin; vücudunuzun spinning dersi için bol miktarda yakıta ihtiyacı vardır.

Protein,karbonhidrat, meyve ve sebze ile dengeli bir şekilde beslenin ama dersten 1 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız çünkü spinning dolu mideyle yapıldığında mide bulantısına sebep olabilir.Kendi temponuzda kalın; kendi istediğiniz ve dayanabileceğiniz modda bisikletinizi ayarlayın.

Kendinizi yapabileceğinizden fazlasını yapmaya çalışarak zorlamamalısınız. Eğer belli bir tempoda rahat değilseniz yavaşlamanız gerekiyor demektir. Kendinizi incitmeye değmez. Esneyin;  dersten önce ve sonra vücudunuzu esnetmek sakatlanma riskinizi azaltır ve bir sonraki sefer için hazırlar.

Spinning kelimesi ile bağlı ifadeler

Döndürme ne demek?

Sözlükteki anlamı: döndürmek eylemi, irca, tahvil.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç