Spektrum nedir?

Spektrum kelimesinin birden çok alanda birden çok anlama gelecek şekilde kullanıldığı ortaya çıkartılmaktadır. Bunlardan ilki renklerin, elektromanyetik dalgaların, seslerin ve örneklendirilebilecek diğer fiziksel alandaki gerçekliklerin; belirlenmiş bir değer kümesi içerisinde sınırlandırılmasına ve sürekli olarak sonsuz bir döngüde herhangi bir sınırlamaya maruz bırakılmadan değişmesi durumudur. Bunun dışında sürekli spektrum, uzay alanında spektrum, fizik alanında spektrum ve elektromanyetik spektrum gibi türleri bulunmaktadır.

Sürekli spektrum nedir?

Sürekli spektrum denilen tabir, beyaz bir ışığın bir prizmadan geçirilmesi halinde kırılarak kendi içerisinde bileşenlerine ayrılması ve bu işlem sonucunda ortaya çıkan renkler arasında kesin bir sınırın bulunmamasıdır. Bu duruma en basit örnek olarak yağmur yağdıktan sonra gökyüzünde oluşan gökkuşağı verilebilir.

Astronomi terimi olarak spektrum

Işığın bir “kırınım ağı” denilen düzlemde yayılmasıyla birlikte ortaya çıkan renkli banda da spektrum adı verilir. “Işınım tayfı” olarak da adlandırılan bu durum, herhangi bir cismin farklı dalga boylarında yaymakta olduğu ışınım enerjisiyle ilgilidir.

Fiziki terim olarak spektrum

Elektromanyetik olarak adlandırabileceğimiz dalga oluşumlarının, kendi aralarında dalga boylarına göre sıralanması ve gösterimi durumudur.

Spektrum bozukluğu nedir?

Günümüzde spektrum bozukluğu olarak ortaya çıkan tabir geçmiş dönemde otizm bozukluğu olarak anılmaktaydı. Bugün İngilizce tabir olarak ASD (Autism Spectrum Disorders) olarak karşımıza çıkan spektrum bozukluğu terimi; ortaya çıkış aşamasından tiibaren kesin bir netlik kazanamamaktadır. Bunun nedeni bilim dünyasının hala bu hastalığın yüzde yüz şekilde neyden kaynaklandığını bilememesinden ötürüdür. Ancak durum inceleme altına alındığında, bu hastalığı taşıyan kişilerin yaklaşık yüzde 35’inin beyinlerinde nörolojik problemler oluşmasından ötürü bu tip bir hastalığa yakalandıkları ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç