Soprano nedir?

Müzikte kadın seslerinin en incesidir. Porte çizgisinin altındaki «do» ile üstündeki «do» notaları arasında kalan iki oktavın notalarını verir.

Bazıları tiz «do» dan sonra gelen «re», «mi», «fa» seslerini de çıkarır. «Sol» ve «la» seslerini verenler de vardır. Soprano sesi ikiye ayrılır: Dramatik soprano (geniş ve kuvvetli), hafif soprano (ince kıvrak). Soprano sesini genellikle kadınlar çıkarmakla birlikte erkek çocuklar da aynı sesi çıkarabilirler. 17. ve 18. yüzyılda hadım edilmiş erkekler soprano sesi çıkardıklarından korolarda görevliydiler.

Soprano, vokal tanımlı müzikte en tiz kadın veya genç erkek çocuk sesine verilen teknik bir isimdir. Çoğu zaman kadın vokalini tanımlamak için kullanılmasına rağmen aynı zamanda bir çalgı topluluğunda en ince sesleri veren müzik araçları için de kullanılabilir. Soprano vokal olan şahısın nefes kontrollerini sıkı tutması esas alınır. Detone olmamak temel madde olarak sayılabilir. Kelimelerin arasında girilen soprano ölçüsü ritmle birlikte dikkate alınmalıdır.

Mezzo soprano

Klasik Batı müziğinde mezzo-soprano bir kadın vokal türü olup soprano ve kontralto kadın ses türleri arasındadır. Opera müziği; Orta Do altındaki ikinci La ile bunun iki oktav üstündeki La (veya A3 - A5). Fakat Orta Do altındaki Sol ile tiz Do arasında (G3 - C2) de olabilmektedir. Mezzo-sopranolara genellikle opera eserlerinde ikinci derecede roller için vokalistlerdir.

Tipik mezzo-soprano rolleri cadılar (örneğin Verdi'nin Il Travatoreeserinde Azucena), baştan çıkartıcı kadınlar (örneğin Verdi'nin Aida eserinde Amneris), dadılar ve erkek rolünü oynayan kadın vokalist (örneğin Mozart'ınFigaro'nun Düğünü eserinde Cherbino) olurlar. Fakat bunun çok ünlü istisnaları da vardır: Bizet'nin Carmen başrolü, Rosina in Rossini'nin Sevil Berberi'nde Rosina başrolü. Aynı zamanda bazen sopranolar için bestelenmiş eserlerde mezzo-sopranolar yer alabilmaktedir; örneğin Mozart'ın Cosi fan tutte eserinde Despina ve Don Giovanni eserinde Zerlina.

Sözlükte "soprano" ne demek?

1. Kadın ya da erkek çocuğun en ince sesi.
2. Sesi böyle olan sanatçı.
3. Bir çalgı topluluğunda en ince sesleri veren müzik araçları.

Soprano kelimesinin ingilizcesi

n. highest singing voice of women or boys; part for such a voice; soprano singer
adj. of or pertaining to a soprano singer; having the singing voice or the range of a soprano
n. (Music) soprano
Köken: İtalyanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç