Sözlükte "sonuç" ne demek?

1. Bir olayın doğurduğu başka bir olay ya da durum, netice; herhangi bir etkene bağlı olarak ortaya çıkan durum: bugünkü eğitim sorunlarımız yalnış politikaların sonucudur .
2. Bir gelişim ya da girişimden ortaya çıkan karar ya da düşünce; bir yarışmada, karşılaşmada tarafların elde ettikleri puan, sayı.
3. Herhangi bir etkene bağlı olarak ortaya çıkan karar ya da düşünçe; bir matematiksel işlemin rakamla gösterilen verisi.

Sonuç kelimesinin ingilizcesi

n. result, consequence, consequent, conclusion, outcome, issue, end, aftermath, close, corollary, decision, deduction, denouement, effect, event, finding, fruit, harvest, inference, joy, payoff, produce, product, resultant, sequel, show, success, sum

Sonuç nedir? (Felsefe)

Nedenselliğin bir uğrağını ifade eden felsefi kategori.

Sonuç, nedensellik içinde, zaman bakımından kendinden önce gelen diğer olaydan zorunlu olarak çıkan olgudur. Nesnel gerçekteki her fenomen, başka bir fenomenin sonucu olduğundan, bu sonuç, -başka bir bağlam içinde- tekrar neden olur. Bu anlamda da neden ile sonuç mutlak iki karşıtlık oluşturmazlar. Neden ile sonuç arasında karşılıklı-etki ilişkisi vardır. Nedensellik,—» karşılıklı-etki.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç