Somata nedir?

Badem içinden yapılan çay gibi, ıhlamur gibi bir içecektir. Yurdumuzun daha çok Ege Bölgesi illerinde yapılır. Badem dövülüp şekerle kaniştir ılır. Sübye halindeki karışım kaynar suyla haşlanır, kaşıkla karıştırılıp içilir. Somata çayı, Girit içeceği olarak da bilinmektedir. Bu içeceğin birçok hastalığa iyi geldiği, yüzyıllardan beri kullanıldığı söylenmektedir. Hazırlanışı son derece basittir.

Ana malzemesi acıbademdir. Bademler ayrı ayrı sıcak suda bekletilir ve kabukları soyulur. İyice kuruladıktan sonra havanda dövülür. Bir tencereye havanda dövülmüş bademler, su, tozşeker konulur ve kısık ateşte karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirilir. Karışım süt rengini alınca da ocaktan alınır ve bir şişeye konularak buzdolabında saklanır.

İçmek istenildiğinde de yarım su bardağı somata cezveye konulur, üzerine de yarım su bardağı su eklenerek bir taşım kaynatılır ve içilir. Şurup olarak içilecekse, yaz aylarında su bardağına bir parmak şurup konur. Üstü ise soğuk su ile doldurulur ve soğuk olarak içilir. Kış aylarında ise yine çay bardağına bir parmak şurup konulur. Kalanına sıcak su doldurulur ve sıcak olarak içilir.  üstü soğuk su ile doldurularak içilir.

Somata çayı, mide iltihabına iyi gelmektedir. Ayrıca az miktarda kullanılırsa böbrek taşını kırdığı belirtilmektedir. Bu çay rezene, nohut, anason ve kabak ile birlikte kaynatılırsa, kaynatılan suya karpuz suyu da eklenirse. Böbrek yetersizliğine iyi geldiği, böbrek ağrılarını azalttığı belirtilmektedir. İç kanama olduğunda kanamayı yavaşlattığı ifade edilmektedir. Rezene, nohut ve anason ile karıştırıldığında damar sertliğine iyi geldiği vurgulanmaktadır. Damar tıkanmasına iyi geldiği belirtilen bu besinin damarları genişlettiği, diş kamaşmasına da iyi geldiği bildirilmektedir.

Sözlükte "somata" ne demek?

1. Bademden yapılan bir şerbet, badem sübyesi.

Somata kelimesinin ingilizcesi

[soma] n. (Biology) body of an organism (excluding reproductive cells)
n. soma, body
v. thrash, punch, beat
Köken: Yunanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç