Snmp nedir?

Basit Ağ Yönetim Protokolü, (İngilizce: Simple network Management Protocol) bilgisayar ağları büyüdükçe bu ağlar üzerindeki birimleri denetlemek amacıyla tasarlanmıştır. Cihaz üzerindeki sıcaklıktan, cihaza bağlı kullanıcılara, internet bağlantı hızından sistem çalışma süresine kadar çeşitli bilgiler SNMP'de tanımlanmış ağaç yapısı içinde tutulurlar.

SNMP, ağ cihazlarında yönetimsel bilgi alışverişinin sağlanması için oluşturulmuş bir uygulama katmanı protokolüdür. TCP/IP protokolünün bir parçası olan SNMP; ağ yöneticilerinin ağ performansını arttırması, ağ problemlerini bulup çözmesi ve ağlardaki genişleme için planlama yapabilmesine olanak sağlar. Günümüzde kullanımda olan 3 tane SNMP sürümü mevcuttur. 3. sürüm SNMP'ye pek çok güvenlik özelliği getirmiştir.

SNMP’yi Oluşturan Bileşenler

SNMP temel olarak üç bileşenden oluşur. Bunlar;

Agent: Ağdaki cihazlar üzerinde çalışan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde gerekli bilgiler toplanıp kayıtlı tutularak (örneğin, o cihaz tarafından alınmış hatalı paketlerin sayısı) ağ yöneticisine aktarılır, aynı şekilde yöneticiden gelen ve cihaz üzerinde yapılması istenen değişiklikler cihaza uygulanır.
Managed  object: Bir bakıma agent uygulama ile yönetici arasındaki bilgi alışverişini sağlayan uygulamadır. Ajan uygulamadan gerekli bilgileri alır yöneticiye iletir, yöneticiden aldığı değişiklik isteklerini de cihazlara iletir.
Network Management System: Ağ yöneticisi tarafından çalışan ve tüm ağ üzerindeki bulunan cihazların eş zamanlı olarak izlenmesini sağlayan uygulamaya verilen isimdir.

SNMP Yönetim Bilgi Birimleri (MIB – Management Information Base)
Yöneticinin cihazlar hakkında almak istediği her bir bilgi için önceden tanımlanmış parametreler bulunmaktadır. Bu parametrelerin tutulduğu birime de Yönetim Bilgi Birimi (MIB) denir. Aynı zamanda yöneticinin Agent Uygulama’dan isteyebileceği bilgilerin tutulduğu birim şeklinde de ifade edilebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç