SMPS nedir?

SMPS, Switch Mode Power Supply kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. SMPS Türkçe'ye anahtarlamalı güç kaynağı olarak çevrilmiştir. Elektronik elemanların anahtar modunda çalıştırılması prensibine göre yapılan güç kaynaklarına SMPS güç kaynakları denir. Bu güç kaynaklarının verimleri yüksek, eleman boyutları küçük, daha geniş akım ve voltaj aralığında çalışabilme, kontrol elemanını anahtarlama modunda çalıştırabilme, giriş voltajının çıkış voltajından düşük olabilmesi ve çıkış voltajının giriş voltajına göre ters polaritede olabilmesi gibi üstünlüklere sahip olması kullanım alanlarını genişletmektedir.

SMPS; Anahtarlamalı güç kaynakları 1960’lı yıllarda doğrusal (linear) güç kaynaklarının çalışma veriminin düşük olması ile kullanılmaya başlanmıştır. Temel olarak alçaltıcı (buck) çevirici, yükseltici (boost) çevirici ve alçaltıcı yükseltici çevirici olmak üzere 3 tip bulunmaktadır.

Günümüzde bu yapılardan flyback, ileri/yön, yarım köprü ve tam köprü devreler üretilerek farklı kullanım alanları olusturulmustur. En çok kullanılan anahtarlamalı güç kaynağı flyback tipi SMPS (Switch Mode Power Supply) olarak bilinir. Anahtarlamalı güç kaynağı eski sac trafoların yerine günümüzde kullanılan elektronik güç kaynakları trafolu güç kaynaklarına göre çalışma frekansları daha yüksektir, boyutları ağırlıkları küçüktür, güç dönüşümü gerektiren bir çok alanda kullanılırlar.

SMPS anahtarlamalı güç kaynaklarının avantajları nelerdir?

Doğrusal (Lineer) güç kaynaklarına göre iki önemli avantaj sağlar.

1. Giriş geriliminin değişiminden büyük ölçüde bağımsız çıkış gerilimi verebilmesi.
2. Enerjiyi aktarımında küçük çaplı transformatör ihtiyaç duyması.

Kalitesiz SMPS'lerde en büyük risk besleme üzerinde yüksek frekanslı bir gürültünün oluşmasıdır. Özellikle ses ve görüntünün olduğu sistemlerde bu durum çok büyük önem taşır. Gürültülü ve kalitesiz görüntü oluşan sistemlerde dikkat edilmesi gereken ilk nokta güç kaynağıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç