Smear testi nedir?

Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.

Smear testi ('Smir' olarak okunur) ; (rahim ağzından) cam üstüne ince yayma,  rahim ağzından sürüntü alma, CVS (Cervico- vaginal smear testi), PAP testi veya  PAP smear testi gibi isimlerle de anılmaktadır. Kadın hastalıkları ünitesinde önemli bir tanı metodu olmaktadır. Bu sebepten dolayı kadınların en azından yılda bir kere simir testi yaptırmaları uzmanlarca ön görülmektedir.

Smear testi nasıl yapılır?

Smear testi muayene ortamında çok basit bir işlemdir. Hasta jinekolojik pozisyona alındıktan sonra canının yanmayacağı özellikle vurgulanıp spekulum dediğimiz alet ile serviks (rahim ağzı) ortaya özel kadın doğum uzmanlarımız tarafından incelenir ve özel bir fırça ile hücrelere ince bir lama yayılır. Lama yayılan salgılar özel bir sıvı yardımı ile laboratuvarda özel bir camın özerine konularak mikroskop yardımı ile incelenir ve hücreler muayeneden geçirilerek incelenmeye alınır. Bu tür incelemeler günümüzde bilgisayar yardımı ile yapılmaktadır

Smear testi (PAP testi) hangi amaçla yapılır?

Bu testteki en önemli amaç, özellikle rahim ağzı kanserlerinin ve kanser öncesi (prekanseröz) lezyonların erken tanınmasıdır.  Son yıllarda jinekolojik muayene ve jinekolojik kontrollerin rutin bir parçası haline gelmiştir.

Smear testi sonuçları yanlış olabilir mi?

Smear testide diğer tüm laboratuvar testleri gibi yanlış sonuç verme olasılığı da vardır. Ama bunun yanlış sonuç vermesine neden olacak faktörler bulunmaktadır: İncelenebilecek kadar anormal hücre alınmaması.Alınan numunelerde kan ve enfeksiyon bulunması.Vajinanın içinin yıkanılması veya öncesinde kullanılan ilaçlar.Numunede yeterli hücre alınmaması.

Smear testi (Pap) sonuçları anormal çıkarsa ne olur?

Sonuçlar anormal çıkarsa muhtemelen ek testlere ihtiyaç duyulur. Bu ek testler 4-6 ay sonra smear testinin tekrarlanmasıyla detaylı bir inceleme yöntemi olan kolposkopi (biyopsili veya biyopsisiz) yöntem kullanılır. Eğer ek incelemelerde kist öncesinde değişiklikler saptanması durumunda anormal bölgenin alınması gerekir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç