SLE nedir?

Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), nedeni tanımlanamayan cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi birçok doku ve organlar dahil neredeyse vücudumuzun tüm sistemlerini etkileyen iltihabi bir hastalıktır. SLE, kaba bir tanımla vücudumuzda damar olan tüm doku ve organları etkileyen bağışıklık sistemi hastalığıdır.

SLE hastalığında vücut kendi hücrelerine karşı bir savaş halindedir. SLE, kronik sistemik etkili otoimmun bir hastalıktır. Bu açıdan bakıldığında, ozon tedavisi de sistemik yolla yani kan yoluyla uygulandığı için bu hastalıkta çok etkilidir. Çok sayıda belirtisi olan bu hastalığa sistemik denmesinin nedeni, vücudun bir çok yerini etkileyebilmesidir.

SLE, iki döneme ayrılır. Hastalığın şiddetlendiği alevlenme dönemi ve semptomların azaldığı iyilik (remisyon) dönemi ile görülür. Hastalığın seyri değişkendir. Belirtileri şiddetli ya da hafif olabilir. Hastalık tam olarak tedavi edilemez fakat bulgular yok edilebilir veya semptomlar azaltılabilir.

SLE'nin nedenleri nelerdir?

Vücut savunma sistemi normal çalışıtığı zaman mikropları, virüsleri yok etmek için antikor denen maddeler üretir. Savunma sistemi bozulduğunda ise bu antikoru kendi hücrelerine karşı da üretmeye başlar. Bu antikorlar ise vücutta iltihaba neden olur. Dokularda hasar meydana gelir. Bu savunma sisteminin niçin bozulduğu henüz kesin olarak bilinmiyor. Üzerinde durulan birkaç faktör vardır.

SLE hastalarının bir kısmında ailesel geçiş söz konusudur. Bu yüzden bu hastalığın ortaya çıkışında en büyük etkenin genetik faktörler olduğu tahmin ediliyor olsa da, genetik faktörler, tek başına SLE’ye neden olamaz. Bazı çevresel faktörlerin (ilaçlar, mikroorganizmalar,güneş) ve hormonların da bu hastalığın meydana gelmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

SLE kimlerde hangi sıklıkla görülür?

SLE, kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla oranda görülür. Özellikle doğurganlık yaşında ortaya çıkan bir hastalık olup son yıllarda görülme sıklığı 2500’de 1’e kadar çıkmıştır. Bu sıklıkta görülmesinin sebeplerinden biri de artık hastalığın hafif seyrettiği durumlarda bile tanısının konabilmesidir.

Ayrıca siyahlarda, beyazlara oranla daha fazla görülür. Normalde doğurgan kadınlarda 700’de 1 görülme sıklığı vardır. Fakat Amerikalı 245 siyah kadından birini etkilemektedir. Genelde görülme yaşı 15-40 arasındadır fakat yaşlılarda ve çocuklarda da ortaya çıkabilir. Kız çocuklarda görülme sıklığı da erkek çocuklara oranla fazladır.

SLE'nin belirtileri nelerdir?

Hastada görülen semptomlar ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Yorgunluk, ateş, eklemlerde ağrı (şişlikle beraber olabilir), eklem iltihabı, kilo kaybı gibi bulgular görülür. Bunların içinde ilk görülen genelde eklem ağrısı ya da iltihabıdır. Genelde tek bir eklem iltihabı görülsede bir kaç eklem birlikte tutulabilir. Ellerde, ayak bileğinde, dirsekte görülebilir.

Ortaya çıkan ikinci belirtiler ise deride, yüzde, ellerde, saçlarda görülür. Yüzde burun ve yanak kısmında klasik kelebek görüntüsü şeklinde kırmızı döküntü vardır. Güneş ışığının etkisiyle bu döküntü artabilir. Vücudun başka yerlerinde de kabarık şeklinde döküntü oluşabilir. El parmaklarında morarma görülebilir. Saçlarda ise dökülme artar. Hastaların yarısında güneş ışığına karşı hassasiyet vardır. Bir kısım hastada ise baş ağrısı, göğüs ağrısı, bayılma gibi belirtiler vardır.

SLE tedavisi nasıl yapılır?

SLE tedavisi romatolog tarafından yapılır. Tedavi şekli hastanın yaşı, cinsiyeti ve hastalığın hangi organda nasıl bir belirti verdiğine bakılarak belirlenir. Tedavideki amaç hastalığın şiddetlenmesini önlemek ve hastalığın meydana getireceği etkileri ortadan kaldırmaktır.

Tedavide kullanılan ilaçlar kortikosteroidler, antimalaryaller, non-steroidal antiinflamtuar (NSAİİ) ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Kortikosteroidler, iltihabı baskılamak amacıyla hastaya verilir. Şişlik, ağrı, iltihap ve ateşi azaltmak için ise NSAİİ türü ilaçlar kullanılır.

Tedavinin başarılı olabilmesi için, planlı ve düzenli bir şekilde tedavi uygulanmalı ve doktor gerekli görmeden tedavi bırakılmamalıdır. İlaç kullanımı sonrası meydana gelen yan etkiler doktora bildirilmelidir. Mümkün olduğunca doktorla iletişim halinde olunması gereken bir hastalıktır. Tam tedavi şansı azdır. Bazen bulgular kendiliğinden geçebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç