Siroko nedir?

Kuzey Afrika'da Büyük Sahradan ve Atlas ülkelerinden Cezayir kıyılarına, Güney İtalya, Sicilya ve Yunanistan'a doğru esen sıcak bir rüzgardır. Siroko özellikle, Cezayir kıyılarında sıcak ve kurudur. Burada ısının birdenbire yükselmesine sebep olur. Göze çarpan en büyük özelliği güney yönlerden gelen sıcak çöl rüzgarlarının getirdiği (özellikle Sirte kıyılarından) kum fırtınaları ve çok zayıf görüş şartlarıdır.

Şiddeti genellikle deniz üzerinde azalır. Akdeniz nispeten serin olduğundan kararlı bir alt katman oluşur. Ve sıcaklık bu katman üzerinde zamanla özelliğini yitirir. Malta tarafındaki gemi raporlarında rüzgar hızı 10 Knot, deniz suyu 16 derece santigrat olarak verilmektedir. Öte yandan Kuzey Sicilya sahillerinde Fön rüzgarı benzeri şiddetli sıcak rüzgarlar görülebilir.

Oluşan sert biçimli soğuk cephe batıdan kuzeybatıya kadar yönlerden ağır sağnaklar (squalls) meydana getirir. Bu sağnaklardan sonra siroko durumu sona erer. Bu arada Balear Adaları'na kadar olan bölge ve Afrika sahili, Korsika ve Sardinia çevresinde 9 - 10 Beaufort şiddetinde kuvvetli NW fırtınaları görülebilir. Daha sonra alçak basınç Macaristan üzerinden Güney Baltık’a doğru ilerler.

Sözlükte "siroko" ne demek?

1. Akdeniz havzasında görülen çok kuru, çok sıcak bir rüzgar.

Siroko kelimesinin ingilizcesi

n. sirocco
Köken: İtalyanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç